جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تاریخچه باشگاه بارسلونا

همه چیز درباره تاریخچه و افتخارات باشگاه بارسلونا

اگر به فوتبال علاقه دارید بدون شک نام باشگاه بارسلونا و ستارگانش زیاد به گوشتان خورده است. یکی از بزرگ‌ترین باشگاه‌های فوتبال حال حاضر اروپا که در طول تاریخ خود افتخارات زیادی به دست آورده است و ستارگان زیادی در ترکیب خود داشته است. در این مطلب بت فوروارد قصد داریم به‌صورت ریزبینانه به تاریخچه باشگاه بارسلونا و هر آن چه در خصوص آن نیاز است بدانید بپردازیم. پس برای آشنایی هر چه بیشتر این مطلب جذاب را از دست ندهید.

تاریخچه باشگاه بارسلونا

باشگاه فوتبال بارسلونا یکی از پرطرف‌دارترین و معروف‌ترین تیم‌های فوتبال جهان است. این باشگاه در سال ۱۸۹۹ توسط گروهی از دانشجویان به نام «خوان گامپر» و دوستانش تأسیس شد. این باشگاه در ابتدا با نام «فوتبال کلوب بارسلونا» شناخته می‌شد.

اولین بازی بین باشگاه بارسلونا و یک تیم فوتبال که دقیقاً نام آن مشخص نیست در سال ۱۹۰۰ برگزار شد. در سال ۱۹۰۲، باشگاه بارسلونا به‌عنوان عضو اولیه لیگ فوتبال کاتالونیا به ثبت رسید و در طول دهه‌های بعدی باشگاه بارسلونا به یکی از برترین تیم‌های فوتبال اسپانیا تبدیل شد و به‌نوعی راه خود را برای تبدیل‌شدن به یک باشگاه بزرگ دنیای فوتبال هموار کرد.

نام باشگاه بارسلونا

نام باشگاه فوتبال بارسلونا از نام شهر بارسلونا در ایالت کاتالونیا، اسپانیا گرفته شده است. باشگاه بارسلونا همیشه به‌عنوان نماینده ایالت کاتالونیا و شهر بارسلونا در رقابت‌های مختلف فوتبال بین‌المللی شناخته شده است و در طول تاریخ خود به دلیل داشتن این وظیفه سنگین، یکی از نمادهای مبارزه با دیکتاتوری در تاریخ اسپانیا بوده است. یکی از بزرگ‌ترین دلایل رقابت بین بارسلونا و رئال‌مادرید، دلایل جدایی‌طلبی این ایالت از ایالت مرکزی این کشور بوده است که البته هنوز هم مقامات تصمیم‌گیرنده اسپانیا با موضوع جدایی کاتالان‌ها از اسپانیا موافقت نکرده و نخواهند کرد؛ زیرا آن‌ها بارسلونا را جزو کشور اسپانیا می‌دانند.

اولین قهرمانی بارسلونا پس از تأسیس باشگاه

اولین قهرمانی باشگاه بارسلونا پس از تأسیس، در سال ۱۹۰۲ بود که این تیم جام قهرمانی کاتولونیا را بالای سر برد. سپس در سال ۱۹۱۰، باشگاه بارسلونا برای اولین‌بار قهرمان جام حذفی اسپانیا شد. از آن زمان به بعد و باگذشت سال‌های متمادی، با تغییرات گسترده‌ای که روزبه‌روز در دنیای فوتبال و این باشگاه صورت گرفت، باشگاه بارسلونا به یکی از برترین تیم‌های فوتبال اسپانیا و جهان تبدیل شد و هم اکنون نیز همان‌طور که می‌دانید در بسیاری از رقابت‌های مختلف، از جمله لالیگا، کوپا دل ری، و لیگ قهرمانان اروپا، موفق به کسب عناوین بسیار زیادی شده است.

بازیکنان بارسلونا در زمان تأسیس باشگاه چه کسانی بودند؟

این باشگاه در آغاز تأسیس دارای تعداد محدودی بازیکن بود که بیشتر آنها دانشجویان همان تیمی بودند که به‌نوعی باعث تأسیس این باشگاه شدند. ولی در مجموع طبق آخرین اطلاعاتی که از آن زمان‌ها به‌دست‌آمده از بازیکنانی که در آن دوران برای باشگاه بارسلونا بازی کردند، می‌توان به «بارتومیو کویک»، «پیر هنریکی»، «کارلوس پیکوت» و «خوان گمپر» اشاره کرد. این بازیکنان، به‌عنوان بنیان‌گذاران باشگاه بارسلونا، به تأسیس و توسعه تیم کمک کردند و به شکل چشمگیری در تاریخچه این تیم نقش داشتند و به‌نوعی پی‌ریزی اولیه آبی اناری‌ها را این افراد بنا کردند.

تأسیس لیگ لالیگا اسپانیا

لالیگای اسپانیا، یا به عبارت کامل‌تر، «لیگ فوتبال حرفه‌ای اسپانیا» در سال ۱۹۲۹ تأسیس شد. در آن زمان، فقط ۱۰ تیم از سراسر اسپانیا در این لیگ شرکت کردند. باشگاه بارسلونا نیز از اعضای اولیه این لیگ بود و در همان سال قهرمانی اول خود را در این رقابت‌ها کسب کرد. با شکل‌گیری کامل لیگ اسپانیا و دیگر لیگ‌های معتبر اروپایی و تعریف تورنمنت‌های مختلف اروپایی، از آن زمان به بعد، لالیگا به‌عنوان یکی از برترین لیگ‌های فوتبال جهان شناخته شده است و باشگاه بارسلونا نیز به‌عنوان یکی از برترین تیم‌های این لیگ، در طول سالیان بسیاری به کسب عناوین مختلف پرداخته است.

اولین اسطوره باشگاه بارسلونا

خوان گمپر اسطوره بارسلونا

اولین اسطوره باشگاه بارسلونا، خوان گامپر بود که همچنین یکی از بنیان‌گذاران باشگاه بود. گامپر در سال ۱۸۹۹ به همراه دوستانش باشگاه بارسلونا را تأسیس کرد و در آغازین روزهای تاریخ باشگاه به‌عنوان بازیکن و همچنین در سایر نقش‌های مختلف، از جمله مربی، دبیر و رئیس باشگاه، فعالیت می‌کرد. گامپر با تأسیس باشگاه بارسلونا، مبنایی برای رشد و توسعه فوتبال در کاتالونیا را فراهم آورد و این بازیکن همواره به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شخصیت‌های تاریخ فوتبال اسپانیا شناخته می‌شود که تأثیر زیادی برای شکل‌گیری تیم بارسلونا و فوتبال اسپانیا داشت.

ورزشگاه کنونی بارسلونا چگونه تأسیس و نام‌گذاری شد؟

اولین ورزشگاه بارسلونا با نام ورزشگاه اینداستریا حدود سال ۱۹۱۸ با ظرفیت ۱۰ هزار نفر ساخته شد که از نظر مدیران باشگاه این گنجایش برای باشگاهی که در حال شکل‌گیری و رشد است مناسب نبود. آن‌ها توانستند ۵ سال بعد یعنی سال ۱۹۲۲ ظرفیت باشگاه را به ۲۰ هزار نفر برسانند و بعد از مدتی ورزشگاه بزرگ دیگری با نام «لس کورتس» را تأسیس کنند که طی زمان ۲۵ سال بعد توانستند ظرفیت باشگاه را به ۵۰ هزار نفر ارتقا دهند؛ ولی پس از آن دریافتند که این ورزشگاه نیز گنجایش بیشتری برای اضافه‌کردن صندلی ندارد و تصمیم به ساخت ورزشگاه بزرگ‌تر و مجهزتری گرفتند که در ادامه به‌صورت مختصر توضیح خواهیم داد.

این ورزشگاه بزرگ که در پاراگراف بالا از آن یاد کردیم ورزشگاه نیوکمپ است که در حال حاضر یکی از معروف‌ترین و مجهزترین ورزشگاه‌های جهان است و محل برگزاری ثابت بازی‌های بارسلونا محسوب می‌شود. نیوکمپ در بندر بارسلون قرار دارد که این ورزشگاه در سال ۱۹۵۷ میلادی بنا بر دلایلی که ذکر کردیم ساخته شد.

نیوکمپ دارای ظرفیت بیش از ۹۹ هزار نفر و یکی از بزرگ‌ترین ورزشگاه‌های اروپا و جهان است. نام ورزشگاه از نام محل قبلی باشگاه بارسلونا، کمپ «دی اونی»، گرفته شده است. نیوکمپ به دلیل امکانات و تجهیزاتی که از چندین سال قبل تاکنون داشته علاوه بر بازی‌های بلوگرانا که به‌صورت ثابت در این استادیوم برگزار می‌شود، میزبانی بازی‌های فوتبال تیم ملی اسپانیا، فینال لیگ قهرمانان اروپا و حتی مسابقات المپیک ۱۹۹۲ نیز بوده و همچنان نیز برگزاری بسیاری از بازی‌های مهم در تورنمنت‌های مختلف فوتبالی در این ورزشگاه انجام می‌شود.

تغییرات لوگو باشگاه بارسلونا از گذشته تاکنون

لوگوهای باشگاه بارسلونا

لوگوی باشگاه بارسلونا از زمان تأسیس تا به امروز چندین بار تغییر کرده است که در ادامه به بررسی مختصری از آن می‌پردازیم:

  • اولین لوگوی باشگاه بارسلونا در سال ۱۸۹۹ میلادی طراحی شد و شامل حروف “FCB” بود که مخفف “Football Club Barcelona” بود.
  • در سال ۱۹۱۰، طراحی لوگوی باشگاه به شکل یک توپ فوتبال با رنگ‌های آبی و قرمز تغییر کرد.
  • در سال‌های ۱۹۱۳ و ۱۹۲۲، لوگوی باشگاه به ترتیب به شکل یک گربه و یک شمشیر با رنگ‌های آبی و قرمز تغییر پیدا نمود.
  • در سال ۱۹۲۹، لوگوی باشگاه به شکل یک توپ فوتبال با رنگ‌های آبی و قرمز و حروف “FCB” طراحی شد. سپس در سال‌های بعدی، تغییرات کوچکی در طرح لوگوی باشگاه صورت گرفت.
  • در سال ۱۹۷۴، لوگوی باشگاه به شکل کنونی خود یعنی نماد «بارسا» با رنگ‌های آبی و قرمز و حروف “FCB” به تایید نهایی رسید که همچنان به عنوان لوگوی رسمی باشگاه بارسلونا شناخته می‌شود.

مهم‌ترین عناوین و افتخارات باشگاه بارسلونا

افتخارات باشگاه بارسلونا

در ادامه این مطلب ما به مهم‌ترین افتخارات اصلی باشگاه بارسلونا اشاره می‌کنیم که البته مشخص است که قهرمانی و افتخارات این باشگاه صرفاً به موارد زیر تعمیم پیدا نمی‌کند و قهرمانی‌های دیگر در لیگ‌های متفاوت و همچنین عناوین فردی و باشگاهی بی‌نهایتی برای این باشگاه پر افتخار وجود دارد.

قهرمانی‌های بارسلونا در لیگ قهرمانان اروپا

بارسلونا تا به حال ۵ بار قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شده است. این پنج قهرمانی شامل سال‌های ۱۹۹۲، ۲۰۰۶، ۲۰۰۹، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵ میلادی می‌شود. به علاوه، بارسلونا ۳ بار نیز در فینال لیگ قهرمانان اروپا حضور داشته است اما قهرمان نشده و به مقام نایب قهرمانی رسیده است.

قهرمانی بارسلونا در لالیگا اسپانیا

بارسلونا یکی از موفق‌ترین تیم‌های لالیگا اسپانیا است و تا به امروز ۲۶ بار قهرمان لالیگا شده است. این قهرمانی‌ها شامل سال‌های ۱۹۲۹، ۱۹۴۵، ۱۹۴۸، ۱۹۴۹، ۱۹۵۲، ۱۹۵۳، ۱۹۵۹، ۱۹۶۰، ۱۹۷۴، ۱۹۸۵، ۱۹۹۱، ۱۹۹۲، ۱۹۹۳، ۱۹۹۴، ۱۹۹۸، ۱۹۹۹، ۲۰۰۵، ۲۰۰۶، ۲۰۰۹، ۲۰۱۰، ۲۰۱۱، ۲۰۱۳، ۲۰۱۵، ۲۰۱۶، ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی می‌شود. به‌علاوه بارسلونا تاکنون ۱۸ بار نیز به مقام نایب‌قهرمانی لالیگا رسیده است.

قهرمانی‌های بارسلونا در کوپا دل ری

باشگاه فوتبال بارسلونا تاکنون ۳۱ بار قهرمانی در کوپا دل ری (Copa del Rey) یا جام حذفی اسپانیا را به دست آورده و به‌عنوان پرافتخارترین تیم در این رقابت‌ها شناخته می‌شود. قهرمانی‌های بارسلونا در این تورنمنت به شرح سال‌های زیر است:

– ۱۹۱۰, ۱۹۱۲, ۱۹۱۳, ۱۹۲۰, ۱۹۲۲, ۱۹۲۵, ۱۹۲۶, ۱۹۲۸, ۱۹۴۲, ۱۹۵۱, ۱۹۵۲, ۱۹۵۳, ۱۹۵۷, ۱۹۵۹, ۱۹۶۳, ۱۹۶۸, ۱۹۷۱, ۱۹۷۸, ۱۹۸۱, ۱۹۸۳, ۱۹۸۸, ۱۹۹۰, ۱۹۹۷, ۱۹۹۸, ۲۰۰۹, ۲۰۱۲, ۲۰۱۵, ۲۰۱۶, ۲۰۱۷, ۲۰۱۸, ۲۰۲۱.

قهرمانی‌های بارسلونا در سوپرجام اسپانیا

بارسلونا تا به امروز ۱۴ بار قهرمان سوپرجام اسپانیا شده است که به سال‌های زیر تعمیم پیدا می‌کند:

۱۹۸۳, ۱۹۹۱, ۱۹۹۲, ۱۹۹۴, ۱۹۹۶, ۲۰۰۵, ۲۰۰۶, ۲۰۰۹, ۲۰۱۰, ۲۰۱۱, ۲۰۱۳, ۲۰۱۶, ۲۰۱۸, ۲۰۲۲–۲۳

قهرمانی‌های بارسلونا در سوپرجام اروپا

برای این تورنمنت باید بگوییم که بارسا تابه‌حال ۵ بار جام قهرمانی سوپرجام اروپا را بالای سر برده است. اولین باری که بارسلونا قهرمان سوپرجام اروپا شد، در سال ۱۹۹۲ و آخرین باری که قهرمان این رقابت‌ها شد، در سال ۲۰۱۵ بود که موفق به کسب این عنوان شد. در مجموع بارسا در سال‌های ۱۹۹۲، ۱۹۹۷، ۲۰۰۹، ۲۰۱۱، ۲۰۱۵ به مقام قهرمانی در این تورنمنت دست پیدا کرده است.

قهرمانی‌های بارسلونا در جام باشگاه‌های جهان

بارسلونا تاکنون ۳ بار قهرمان جام باشگاه‌های جهان شده است که این سه بار به سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵ باز می‌گردد.

ستارگان تاریخ باشگاه بارسلونا

ستارگان تاریخ باشگاه بارسلونا

باشگاه بارسلونا در طول تاریخ خود با بازیکنان بسیار مشهور و بزرگی قرارداد همکاری امضا کرده است که توانستند در این تیم تاریخ‌سازی کنند و به‌نوعی جزو تاریخ باشگاه قلمداد شوند. بعضی از ستارگان برجسته تاریخ باشگاه بارسلونا شامل لیونل مسی، خوان گامپر، پپ گواردیولا، زلاتان ابراهیموویچ، کارلس پویول، رونالدینیو، لاسزلو کوبالا، روماریو، دیگو مارادونا، یوهان کرویف، آندرس اینیستا، ژاوی هرناندز، ساموئل اتوئو، رونالد کومان، رونالدو نازاریو، گری لینکر و فرانک دی بوئر و … هستند و افراد بسیار زیاد دیگری نیز می‌توانند در این لیست جای بگیرند.

رقابت بارسلونا و رئال‌مادرید

اگر حتی به فوتبال علاقه نداشته باشید تا جزو طرف‌داران این دو تیم نباشید نام دیدار ال‌کلاسیکو که به رقابت میان دو تیم رئال‌مادرید و بارسلونا انجام می‌شود را شنیده‌اید که اهمیت و حساسیت این بازی شهره خاص و عام است. رئال‌مادرید و بارسلونا دو باشگاه فوتبال بزرگ و رقیب دیرینه هم هستند و طرف‌داران دو تیم نیز کل‌کل بسیار زیادی با یکدیگر دارند.

این دو تیم در لالیگا اسپانیا هر سال با یکدیگر رقابت تنگاتنگی را برای کسب عنوان قهرمانی لالیگا دارند و مهم‌ترین بازی این لیگ را می‌توان به بازی میان رئال و بارسا نسبت داد که این رقابت با نام «El Clásico» شناخته می‌شود. این بازی بیشتر از هر چیزی در سطح فوتبال بین‌المللی موردتوجه قرار می‌گیرد و تعداد بسیاری از هواداران فوتبال در سراسر جهان چه به‌صورت حضوری و چه از پای گیرنده‌های خود از این بازی دیدن می‌کنند. هر دو باشگاه در طول تاریخ خود تعداد زیادی از جوایز باشگاهی و فردی و قهرمانی‌های تورنمنت‌های معتبر و بزرگ را به دست آورده‌اند و همچنان به‌عنوان دو تیم برتر اسپانیا و جهان شناخته می‌شوند.

سخن پایانی

اگر به ورزش فوتبال علاقه دارید دانستن تاریخچه تیم‌ها و چگونگی تأسیس آن‌ها به اطلاعات فوتبالی شما کمک شایانی می‌کند که بتوانید با دانستن این موارد اطلاعات خود را افزایش دهید و حتی در صورت داشتن استعداد در این حوزه به فعالیت‌های مختلف فوتبالی مشغول شوید. ما هم در تیم تحریریه بت فوروارد برای شما در این زمینه آرزوی موفقیت داریم!

دیدگاه خود را بنویسید

شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

برای دریافت جدیدترین اخبار سایت بت فوروارد می توانید عضو خبرنامه ما شوید