جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تاریخچه والیبال

تاریخچه ورزش والیبال + تمام نکات و قوانین

یکی دیگر از ورزش های گروهی که از گذشته تاکنون در میان مردم سراسر جهان محبوبیت زیادی دارد ورزش والیبال است. در این مطلب بت فوروارد قصد داریم به تاریخچه ورزش والیبال و هر آنچه مرتبط با این موضوع است بپردازیم به همین خاطر به شما پیشنهاد می کنیم که ادامه این مطلب را در بت فوروارد از دست ندهید.

محبوبیت والیبال در جهان

ورزش والیبال در سطح جهانی بسیار محبوب است و در بسیاری از کشورها جزو ورزش ‌های اول کشور به شمار می ‌رود. این ورزش در بیشتر قاره ‌ها و کشورهای آن طرفداران بسیار زیادی دارد و علاوه بر ورزش حرفه ای، افراد در جمع های دوستانه یا مدارس و دانشگاه به بازی کردن مشغول می شوند.

در بین کشورهای کشورهای آسیایی ورزش والیبال در چین، ژاپن، کره، ایران و تایلند طرفداران بیشتری دارد و در آمریکای جنوبی کشورهایی مانند برزیل، آرژانتین، ونزوئلا و کلمبیا بیش از سایر کشورها بر روی این رشته سرمایه گذاری کرده اند. ورزش والیبال در قاره اروپا نیز علاقه مندان زیادی دارد و در کشورهایی مانند روسیه، ایتالیا، فرانسه، لهستان و .. به صورت حرفه ای و تفننی در میان افراد مختلف رواج دارد.

 همچنین ورزش والیبال در بازی های المپیک و جام جهانی والیبال نیز جایگاه به خصوصی دارد و برای بسیاری از علاقه ‌مندان به ورزش والیبال، تماشای این مسابقات بسیار جذاب و مهیج است و اصولا سالن های والیبال در حین برگزاری این رقابت ها مملو از جمعیت می شود.

تاریخچه ورزش والیبال و پیدایش آن در جهان

در آن زمان هایی که دنیای تکنولوژی به شکل فعلی گسترده نبود و سرگرمی های متنوعی یافت نمی شد، با ظهور و پیدایش یک رشته ورزشی یا بازی خاص مردم به سرعت به دلیل یادگیری آن رشته و بازی وارد عمل می شدند و بقیه اعضای خانواده و دوستان خود را نیز به یادگیری آن دعوت می کردند.

ورزش والیبال نیز چند سال بعد از اختراع بسکتبال توسط دکتر جیمز نای اسمیت ابداع شد و این ورزش نیز به دلیل سبک و سیاق جدیدی که برای بازی کردن داشت کنجکاوی زیادی را برای مردم بوجود آورد تا آن را امتحان کنند.

بد نیست بدانید این ورزش والیبال در سال ۱۸۹۵ توسط ویلیام جی مورگان، استاد ورزش دانشگاه هلیولد در ماساچوست اختراع شد. اصلی‌ترین هدف او برای اختراع این ورزش، بوجود آوردن یک بازی بود که با بوجود آوردن برخوردهای گروهی مسالمت آمیز، اعتماد به نفس و هماهنگی بین بازیکنان بالا برود و همچنین کار تیمی میان آنها پرورش پیدا کند.

او در طرح اولیه بازی والیبال که ارائه کرد بازیکنان را در دو طرف از یک تور قرار داد که اولین تور والیبال قرض گرفته ‌شده از ورزش تنیس بود و فقط کمتر از ۱ متر (۳ فوت) ارتفاع داشت. همچنین از یک توپ کشیده شده با قطر ۶٫۷۵ اینچ برای استفاده کردند. در این بازی در ابتدا توپ بین دو تیم پرتاب می شد و هدف دفاع از دروازه تیم ها بود. با گذر زمان بازی به شکلی اصلاح شد که تیم ها باید سعی کنند توپ را به سمت زمین حریف پرتاب و امتیازآوری کنند.

بین سال‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۱۷ بازی والیبال به طور گسترده در دانشگاه‌ های آمریکا بازی می ‌شد و در سال ‌های بعد با توسعه و پرورش این رشته ورزشی و وضع قوانین مشخص برای آن، ورزش والیبال شکل جدی تری به خود گرفت. بازی های بین المللی اولیه نیز در سال ۱۹۴۹ در پاریس استارت خورد و رفته رفته پس از آن این رقابت ها در کشورهای مختلف برگزار شد.

وضع قوانین اولیه ورزش والیبال

 • در سال ۱۹۰۰ پذیرفته شد که امتیازات هر ست بازی ۲۱ پوئن امتیاز باشد.
 • در سال ۱۹۱۲ سیستم چرخش به تصویب رسید.
 • در سال ۱۹۱۷ پذیرفته شد که هر ست بازی ۱۵ امتیاز باشد.
 • در سال ۱۹۱۸ تعداد بازیکنان هر طرف زمین ۶ نفر پیشنهاد شد، که مورد قبول عامه قرار گرفت.
 • در سال ۱۹۲۱ موافقت شد که هر تیم با حداکثر سه ضربه توپ را به طرف دیگر بفرستد.
 • در سال ۱۹۲۳ اندازه زمین بازی ۹×۱۸ متر تعیین شد.

و به همین صورت هر چند سال یکبار تغییری در یکی از قوانین ایجاد شد تا در نهایت والیبال به قوانین فعلی خود دست پیدا کرد.

معنی کلمه والیبال

والی به معنای رگبار یا شلیک دسته جمعی و بال به معنی توپ است که در مجموع این کلمه معنی شلیک توپ را می دهد که منظور اصلی انتقال توپ به صورت برق آسا از بالای تور والیبال به زمین حریف است به طوریکه به صورت رگبار بر زمین حریف فرود آید.

اولین قرارگیری ورزش والیبال در المپیک

این رشته ورزشی به سرعت جای خود را در جوامع مختلف پیدا کرد و برای اولین بار در مسابقات المپیک تابستانی سال ۱۹۶۰ برگزار و با استقبال فوق العاده ای رو به رو شد و در حال حاضر نیز این رشته جزو محبوب ترین ورزش های المپیک محسوب می شود.

اولین قهرمان والیبال در جهان

در سال ۱۹۴۹ اولین دوره مسابقات قهرمانی جهان مردان در شهر پراگ برگزار شد و شوروی توانست به عنوان اولین قهرمان یک تونومنت رسمی نام خود را به عنوان اولین قهرمان به ثبت برساند.

هدف بازی والیبال

ورزش والیبال یک ورزش گروهی است که در قالب دو تیم ۶ نفره بازی می شود. یک تور در وسط زمین والیبال تعبیه شده که هدف اصلی بازی این است که بازیکنان بتوانند با وارد کردن حداکثر ۳ ضربه توپ را از تور رد کنند و به زمین حریف بنشانند.

بازی تا جایی ادامه پیدا می کند تا یکی از طرفین موفق به فرود آوردن توپ در زمین مقابل شود یا توپ از زمین خارج شود که داور مسابقه تصمیم گیری کند که توپ به نفع چه کسی از زمین خارج شده است.

بازیکنان والیبال

بازیکنان بسیار زیاد و حرفه ای در سراسر جهان وجود دارند که نام و آوازه آنها زبانزد خاص و عام است. مشخص است که والیبال که یک بازی گروهی است بر اساس کار تیمی سنجیده و مشخص می شود ولی همانند بسکتبال که برخی بازیکنان برجسته رکوردهای بی نظیری را برای تیم خود به ثبت می رسانند در ادامه به چند نمونه از این بازیکنان اشاره ای خواهیم داشت:

 1. کارلوس نیبرا: بازیکن برزیلی که افتخار او کسب مدال طلای المپیک و بالا بردن جام جهانی والیبال است.
 2. خودو اونو: بازیکن ژاپنی که توانست موفقیت های خود را با کسب مدال طلای المپیک ، جام جهانی والیبال و مقام های مختلف برتر بازیکن از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ به ثبت برساند.
 3. والیمر پیکا: بازیکن ایتالیایی که دارای ۳ مدال طلای المپیک و مقام های بین المللی دیگر است.
 4. کاچ کری: بازیکن آمریکایی که با ۳ مدال طلای المپیک و ۳ جام جهانی والیبال به شهرت رسیده است.
 5. ریچاردو مونتری: بازیکن برزیلی که بیش از ۱۰ مرتبه در تورنومنت های مختلف جهان به مقام قهرمانی دست پیدا کرده است.

ابعاد زمین والیبال

ابعاد زمین بازی والیبال در حالت استاندارد

براساس قوانین فدراسیون جهانی والیبال FIVB زمین استاندارد ورزش والیبال به شکل زیر است:

 • طول ۱۸ متر (۵۹ فوت) و عرض ۹ متر (۲۹.۵ فوت)
 • طول زمین والیبال بوسیله تور والیبال (و یک خط) از وسط به دو نیمه تقسیم می شود.
 • طول زمین والیبال برای هر تیم ۹ متر است.
 • ابعاد زمین والیبال برای آقایان و بانوان یکسان است.
 • سه متر نزدیک به تور والیبال منطقه ای وجود دارد که به آن خط حمله می گویند.

توپ والیبال

توپ والیبال

مشخصات دقیق توپ والیبال داخل سالن شماره ۵ استاندارد برای مسابقات حرفه ای اعلام شده توسط فدراسیون جهانی به شرح زیر است و البته ناگفته نماند این توپ باتوجه به نوع والیبال و سنین مختلف متفاوت است.

 • جنس‌:‌ چرم مصنوعی یا طبیعی
 • رنگ ها‌:‌ ترکیبی از حداقل ۲ رنگ و حداکثر ۳ رنگ (پارچه با ساختار فوق العاده خوب)
 • وزن‌:‌۲۷۰ گرم ±۱۰
 • محیط دایره:۶۶.۰ ±‌۰.۱ سانتی متر
 • فشار داخل توپ:۳۰ –۳۲۵ کیلوگرم نیرو بر سانتی‌متر مربع

اصولا در یک مسابقه والیبال ۵ توپ را به زمین می آورند و بازی ۶ توپ جمع کن دارد که در اطراف زمین مستقر شده اند.

تور والیبال

تور والیبال

 • برای بخش آقایان تور والیبال در ارتفاع ۲.۴۳ سانتی متر نصب می شود.
 • برای بخش بانوان تور والیبال در ارتفاع ۲.۲۴ نصب می شود.
 • یک تور والیبال دارای طول ۹۷۶ سانتیمتر (۳۲ فوت) و عرض ۱ متر (۳۹ اینچ) است.
 • سایز تور برای والیبال ساحلی و سالنی یکسان است.
 • آنتن والیبال: دو آنتن در روی تور والیبال در دو انتهای عرضی زمین والیبال قرار داده می شود که ارتفاع آن از روی تور والیبال حدود ۸۰ سانتیمتر یا ۳۲ اینچ است.

داوران بازی والیبال

اصولا تیم داوران بازی والیبال که شامل چهار نفر داور وسط، داور دوم، داور خط نگه دار و داور امتیاز نگه دار هستند، بر موارد کلی زیر و برخی جزییات دیگر برای یک مسابقه والیبال نظارت دارند:

 • حداکثر تعداد توپ بازیکنان یک تیم قبل از ارسال توپ به زمین حریف
 • نحوه زدن سرویس و بازیکن زننده سرویس
 • لمس نکردن بیشتر از یک بار توپ توسط یک بازیکن به صورت پشت سر هم
 • نحوه چرخش بازیکنان تیم در زمین پس از کسب هر امتیاز
 • عدم حمل توپ توسط بازیکن
 • برخورد توپ به بیرون یا داخل خطوط مرزی
 • شماره بازیکنان
 • تعویض بازیکنان
 • برخورد بازیکنان با تور و آنتن
 • برخورد توپ به آنتن
 • اعتراض بازیکنان و مربیان
 • انجام حرکات غیر ورزشی توسط بازیکنان و مربیان
 • شادی گل بازیکنان و مربیان
 • نحوه گرم کردن بازیکنان نیمکت نشین

ست های های بازی والیبال

بازی والیبال دارای سه ست ۲۵ امتیازی است و هر تیمی که به امتیاز ۲۵ در یک ست یا دور بازی برسد به عنوان برنده یک ست شناخته می شود.

اگر ۱ ست میان تیم برنده و بازنده اختلاف وجود داشته باشد یعنی بازی ۲-۱ شود کار به ست چهارم و پنجم کشیده می شود ولی اگر مثلا مسابقه ۳-۰ شود بازی در همان سه ست به پایان می رسد.

در صورت برگزاری ست چهارم هم مطابق ست های قبلی ۲۵ امتیازی است ولی ست پنجم که ست تعیین کننده بازی در صورت ۲-۲ شدن بازی است، ۱۵ امتیازی برگزار می شود.

لازم به ذکر است اگر دو تیم در هر امتیازی پس از عدد ۲۵ برابر شوند مثلا ۲۶-۲۶ کار به دو امتیاز بعدی کشیده می شود و مثلا اگر تیمی ۲۷-۲۶ شود برنده نیست و حتما باید ۲۸-۲۶ با اختلاف دو امتیاز باشد تا تیمی برنده بازی اعلام شود.

خطاهای متداول در بازی والیبال

خطای ۸ ثانیه در والیبال

زمانی که به هر دلیل امتیاز و یا یک پوئن مثبت به حریف می‌رسد سرویس‌زن بایستی پس از سوت داور کمتر از ۸ ثانیه ضربه خود را به توپ بزند. در غیر این صورت آن سرویس را از دست خواهد داد.

خطای خط در والیبال

زمانی که بازیکن سرویس ‌زن هنگام پرش و زدن سرویس پایش روی خط باشد، خطای خط معنا می ‌شود.

خطای خط زیر تور

اگر در حین جریان بازی، در مناطق ۲، ۳ و ۴ در زیر تور اعضای بدن بازیکنان چه دست و چه پا از این خط عبور کند خطای خط زیر تور محسوب خواهد شد.

خطای تور

زمانی که بازیکنی در جریان بازی عمداً و یا سهواً با ۷ سانتی‌متر بالای تور (همان نوار تور) برخورد نمایند، خطا به‌حساب می‌آید که به‌نوعی همان خطای تور با استفاده از دست تعریف می‌شود.

خطای ۲ ضرب

در خطای ۲ ضرب یک بازیکن نباید بیش از دو بار توپ را لمس کرده و ضربه بزند.

خطای ۴ ضرب

خطای ۴ ضرب یعنی بازیکنان یک تیم نباید بیش از ۳ بار به توپ ضربه بزنند.

خطای حمل توپ

اگر رفتار بازیکن به‌گونه‌ای به نظر برسد که انگار توپ را در دستان خود گرفته و آن را حمل می ‌کند و یا به ‌نوعی مکث می‌کند خطای حمل گرفته می‌شود.

سخن پایانی

ورزش والیبال می تواند آینده خوبی را برای شما به همراه داشته باشد اگر به این رشته ورزشی علاقه مند هستید. برای اکثریت مردم پیش آمده که در کودکی به تشویق یا اجبار خانواده ها به کلاس های مختلف ورزشی رفته اند و کمی بعد آن را رها کردند چون به آن ورزش علاقه ای پیدا نکردند یا استعداد آن در آن شخص پیدا نشده است.

خانواده ها می بایست از آن ابتدا به جای ثبت نام در کلاس های مختلف با اهداف نامشخص سعی داشته باشند تا استعدادهای فرزندان را شناسایی کنند یا به یک فرد خبره جهت یافتن این استعداد رجوع کنند تا از همان ابتدا گام های اولیه یک رشته ورزشی برای یک کودک محکم برداشته شود.

ما هم به شما پیشنهاد می کنیم اگر صاحب فرزند هستید یا به یک رشته ورزشی از جمله والیبال علاقه دارید، کمی در خصوص والیبال تحقیق کنید تا ببینید این رشته ورزشی با سلایق و نیازهای شما جور درمی آید یا خیر و بعد در کلاس های آموزشی ثبت نام کنید. موفق باشید!

دیدگاه خود را بنویسید

شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

برای دریافت جدیدترین اخبار سایت بت فوروارد می توانید عضو خبرنامه ما شوید