جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
باشگاه منچسترسیتی

تاریخچه باشگاه منچسترسیتی همراه با حقایق جالب این باشگاه

باشگاه فوتبال منچسترسیتی که با نام «من‌سیتی» نیز شناخته می‌شود، یک باشگاه فوتبال با تاریخچه‌ای غنی و داستان‌های فراوان است. در این مقاله از بت فورورارد، ما در سفری در زمان قرار می‌گیریم و لحظات کلیدی و دستاوردهایی را کاوش خواهیم کرد که این باشگاه محبوب را شکل داده‌اند. از شروع تا حاکمیت امروزی، تاریخ منچسترسیتی داستانی از فراز و نشیب‌ها و تحولات است.

تاریخچه منچسترسیتی

تاریخچه منچسترسیتی

تاریخچه مختصر باشگاه فوتبال منچسترسیتی

منچسترسیتی در سال ۱۸۸۰ تأسیس شد و تا سال ۱۸۹۴چندین نام مختلف داشت تا زمانی که به منچسترسیتی تغییر نام پیدا کرد. این باشگاه در طول تاریخ شکوهمند خود موفقیت‌های بی‌شماری را به دست آورده است. منچسترسیتی با قهرمانی در مسابقات لیگ اول/لیگ برتر، جام حذفی (FA) و جام لیگ (League Cup) یکی از موفق‌ترین باشگاه‌های فوتبال انگلیس در تمام دوره‌هاست. درگذشته، منچسترسیتی تغییرات زیادی را تجربه کرده است. هرچند بیشترین زمان خود را در لیگ برتر سپری کرده‌اند، اما در سال ۱۹۹۹برای اولین‌بار به لیگ سوم سقوط کردند.

مشابه رقیب خود، منچستریونایتد، سیتی نیز با نام مختلفی تأسیس شد. در سال ۱۸۸۰، آرتور کانل و دخترش آنا کانل اقدام به ایجاد باشگاه‌های مردانه برای ورزش کردند. او معتقد بود که تشکیل باشگاه‌های ورزشی مردانه به بهبود روح جامعه کمک خواهد کرد؛ بنابراین، آنها یک باشگاه فوتبال تحت عنوان تیم فوتبال کلیسای St. Marks تأسیس کردند. در سال ۱۸۸۴، نام باشگاه به Gorton Association FC تغییر یافت. پس از سه سال، باشگاه به زمین Hyde Road منتقل شد و نام باشگاه را نیز به Ardwick AFC تغییر داد.

Ardwick AFC در فصل ۹۳-۱۸۹۲ عضو لیگ دوم فوتبال شد. همچنین تغییراتی در مدیریت باشگاه ایجاد شد و جاشوا پارلبای به‌عنوان مدیر جدید باشگاه استخدام شد. در سال ۱۸۹۴، پارلبای پیشنهاد داد که باشگاه نام خود را از Ardwick به منچسترسیتی تغییر دهد، این تغییر نام به رشد شهرت باشگاه کمک زیادی کرد. هیئت‌مدیره در نهایت با پیشنهاد پارلبای موافقت کرد و نام باشگاه را به منچسترسیتی تغییر داد. خیلی زود، منچسترسیتی به محبوب‌ترین باشگاه فوتبال شهر تبدیل شد.

موفقیت‌های اولیه منچسترسیتی

منچسترسیتی برای اولین‌بار در سال ۱۸۹۹ در لیگ دوم فوتبال به قهرمانی رسید و به لیگ اول صعود کسب کرد. فقط چهار سال بعد، سیتی اولین افتخار اصلی خود را در سال ۱۹۰۴ کسب کرد، آنها در فینال جام حذفی (FA Cup) با نتیجه ۱-۰ برابر بازیکنان تیم بولتون واندررز پیروز شدند. منچسترسیتی همچنین در لیگ عملکرد بسیار خوبی داشت و در رتبه دوم جدول قرار گرفت. در فصل بعد، هفده بازیکن منچسترسیتی به دلیل اتهامات تخلف مالی محروم شدند. این تأثیر مخربی بر باشگاه داشت و بازیکنان برجسته از جمله بیلی مردیت از باشگاه جدا شدند و در نتیجه، باشگاه به لیگ دوم سقوط کرد.

سیتی بین سال‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۱۰ دو بار از لیگ اول برگشت. باشگاه در پایان فصل ۱۹۰۱-۰۲ پس از به پایان رساندن رقابت‌ها در رتبه ۱۸ ام جدول از لیگ اول به لیگ دوم سقوط کرد، اما در فصل بعد موفق به صعود از لیگ اول شد. باشگاه در فصل ۱۹۰۸-۰۹ بار دیگر به لیگ دوم سقوط کرد، اگرچه تنها پس از یک‌فصل در لیگ دوم به لیگ اول بازگشت. این نوسانات بین لیگ اول و دوم برای هواداران بسیار آزاردهنده بود.

عنوان اول لیگ و قهرمانی در جام حذفی

به مدت ۳۰ سال، منچسترسیتی نتوانست عنوان مهمی را به دست بیاورد. در دهه ۱۹۳۰، منچسترسیتی دو بار متوالی به فینال جام حذفی FA در سال‌های ۱۹۳۳ و ۱۹۳۴ رسید. در سال ۱۹۳۳، سیتی در فینال در مقابل تیم اورتون مغلوب شد، اما در سال بعد در فینال پیروز شد و دومین عنوان جام حذفی FA خود را کسب کرد. باشگاه اولین قهرمانی لیگ خود را در فصل ۳۷-۱۹۳۶ کسب کرد و بیش از ۱۰۰ گل در طی فصل زد. پس از قهرمانی فوق‌العاده در لیگ، اوضاع به‌خوبی برای منچسترسیتی در فصل بعدی پیش نرفت و باشگاه به لیگ دوم سقوط کرد.

منچسترسیتی اولین باشگاه تاریخ فوتبال انگلیس شد که در یک‌فصل لیگ اول را برنده شد و در فصل بعد به لیگ دوم سقوط کرد. باشگاه نتوانست به مدت ۱۸ سال عنوانی ببرد. در دهه ۱۹۵۰، باشگاه دو بار متوالی به فینال جام حذفی FA در سال‌های ۱۹۵۵ و ۱۹۵۶ رسید. در سال ۱۹۵۵، سیتی در فینال به تیم نیوکاسل یونایتد بازی را واگذار کرد، اما در فصل بعد، در فینال مقابل تیم برمینگهام سیتی با نتیجه ۳-۱ پیروز شد و سومین جام حذفی خود را به دست آورد

قهرمانی‌ها در لیگ و موفقیت‌های اروپایی

منچسترسیتی در سال ۱۹۶۳ دوباره به لیگ دوم سقوط کرد. زمان آن رسیده بود که در مدیریت تغییر ایجاد شود، سیتی جو مرسر را به‌عنوان مدیر به همراه مالکلم الیسون استخدام کرد. باشگاه در فصل بعد عنوان قهرمانی لیگ دوم را کسب کرد و به لیگ اول صعود کرد. مرسر همچنین تعدادی از بازیکنان مهم را برای سیتی جذب کرد، از جمله کالین بل و مایک سامربی. در فصل ۱۹۶۷-۶۸، منچسترسیتی برای دومین بار تحت مدیریت مرسر عنوان لیگ اول را کسب کرد.

منچسترسیتی در سال ۱۹۶۹ چهارمین عنوان جام حذفی خود را کسب کرد و یک سال بعد، باشگاه اولین موفقیت اروپایی خود را با قهرمانی در جام برندگان فوتبال اروپا (UEFA) به دست آورد. سیتی همچنین در همان فصل جام EFL را نیز برنده شد و دومین باشگاه انگلیسی شد که در یک‌فصل عنوان داخلی و اروپایی را کسب می‌کند. دهه ۱۹۶۰ میلادی دوره‌ای بسیار موفق برای منچسترسیتی بود، آنها عنوان قهرمانی در لیگ اول، جام حذفی، جام خیریه و جام اروپایی را در آن دوره به دست آوردند.

سقوط باشگاه

پس از قهرمانی در جام خیریه در سال ۱۹۷۲ و جام لیگ فوتبال در فصل ۱۹۷۵-۷۶، منچسترسیتی وارد دوره تاریکی شد و باشگاه برای ۳۵ سال آینده هیچ عنوانی نبرد. سیتی در این دوره بسیاری از مدیران باتجربه را استخدام کرد، از جمله تونی بوک، رون ساندرز، جان باند، جان بنسون، جیمی فریزل، بیلی مک‌نیل و هوارد کندال، و بیشتر آنها تنها یک یا دو فصل در باشگاه دوام آوردند.

در نوامبر ۱۹۹۰، منچسترسیتی پیتر رید را به‌عنوان مدیر جدید باشگاه استخدام کرد. تحت مدیریت او، منچسترسیتی نه‌تنها به لیگ برتر صعود کرد، بلکه عملکرد خوبی داشت و در رتبه پنجم جدول قرار گرفت. اما این موفقیت موقت بود، پیتر رید از منچسترسیتی جدا شد و به ساوتهمپتون پیوست. شانس باشگاه همچنان به‌تدریج کاهش یافت. پس از سه فصل در لیگ برتر انگلیس، سیتی به دیویژن ۱ سقوط کرد. باشگاه همچنین نتوانست در دیویژن ۱ باقی بماند و در سال ۱۹۹۸ به لیگ سوم سقوط کرد.

منچسترسیتی توانست در سال ۱۹۹۹ به دیویژن ۱ صعود کرده و در فصل بعد به لیگ برتر راه یابد، اما در سال ۲۰۰۱ دوباره سقوط کرد. منچسترسیتی کوین کیگان را به‌عنوان مدیر جدید خود استخدام کرد، تحت مدیریت او، سیتی نه‌تنها از سقوط خارج شد؛ بلکه عملکرد موفقی در لیگ برتر را به سرانجام رساند. از آن زمان تا کنون، باشگاه هیچ‌وقت از لیگ برتر سقوط نکرده است.

تاریخچه منچسترسیتی

شیخ منصور مالک باشگاه منچسترسیتی

شیخ منصور و دوره‌ای از افتخار

در ماه اوت سال ۲۰۰۸، منچسترسیتی توسط مالک گروه متحد ابوظبی، شیخ منصور، خریداری شد. او مقدار زیادی پول را برای بازسازی باشگاه سرمایه‌گذاری کرد. باشگاه آغاز به خرید بهترین بازیکنان فوتبال در سراسر دنیا کرد. آنها در چند سال بیش از ۵۰۰ میلیون پوند برای خرید نام‌های بزرگ فوتبال هزینه کردند. این دوره‌ای از افتخار جدید را برای باشگاه به وجود آورد و منچسترسیتی برای اولین‌بار در فصل ۲۰۱۱-۱۲ عنوان قهرمانی لیگ برتر را کسب کرد.

بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۳، منچسترسیتی هفت عنوان لیگ برتر، سه عنوان جام حذفی، شش عنوان جام EFL، و یک عنوان لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد. در فصل ۱۸-۲۰۱۷ لیگ برتر، منچسترسیتی اولین باشگاه تاریخ لیگ برتر شد که ۱۰۰ امتیاز در یک‌فصل به دست آورد. می‌توانیم دهه ۲۰۱۰ را موفق‌ترین دوره باشگاه تاکنون بنامیم.

ورزشگاه اتحاد

ورزشگاه اتحاد

ورزشگاه اتحاد

ورزشگاه اتحاد، معمولاً به‌عنوان خانه آبی‌ها شناخته می‌شود، زمینهٔ لحظات بی‌نظیری از تاریخ منچسترسیتی بوده است. با ظرفیت بیش از ۵۳,۰۰۰ نفر، اینجا یک قلعه است که طرفداران با عشق از تیم خود را پشتیبانی می‌کنند.

تمام لوگوهای باشگاه منچسترسیتی

تمام لوگوهای باشگاه منچسترسیتی

تمام لوگوهای باشگاه منچسترسیتی

واقعیت‌های جالب در مورد منچسترسیتی

۱- منچسترسیتی ابتدا به نام باشگاه فوتبال Ardwick Association نام‌گذاری شد. پس از هفت سال بازی به‌عنوان باشگاه فوتبال Ardwick AFC، باشگاه در سال ۱۸۹۴ به نام منچسترسیتی تغییر نام داد.

۲- سیتی رکورد بیشترین حضور تماشاگر در خانه توسط یک باشگاه فوتبال انگلیس را در اختیار دارد. در سال ۱۹۳۴، بیش از ۸۴,۵۰۰ طرف‌دار فوتبال در مسابقه بین منچسترسیتی و استوک سیتی در ورزشگاه مین رود حضور داشتند.

۳- سیتی همچنین تنها باشگاه انگلیسی است که با روند گل مثبت از لیگ برتر سقوط کرده است. در فصل ۳۸-۱۹۳۷، منچسترسیتی با ۸۰ گل زده و ۷۷ گل خورده و با وجود تفاضل گل مثبت به دیویژن دوم سقوط کرد.

۴- هژمون وسطفلک در باشگاه منچسترسیتی، رکورد بیشترین تعداد حضور را دارد. او بین سال‌های ۱۹۵۹ تا ۱۹۷۶ در باشگاه ۶۸۰ بازی انجام داد.

۵- منچسترسیتی رکورد کمترین تعداد گل زده شده توسط یک باشگاه در خانه در یک‌فصل لیگ برتر را داراست. در فصل ۰۷-۲۰۰۶، باشگاه تنها ۱۰ گل در ۱۹ بازی خانگی خورده است.

۶- منچسترسیتی تنها باشگاه انگلیسی است که در حال دفاع از عنوان لیگ برتر به دیویژن دوم سقوط کرده است. در فصل ۳۷-۱۹۳۶، باشگاه عنوان قهرمانی لیگ اول را کسب کرد، اما در فصل بعد به دیویژن دوم سقوط کرد.

افتخارات منچسترسیتی

قهرمانی منچسترسیتی در لیگ قهرمانان اروپا

فهرست افتخارات باشگاه فوتبال منچسترسیتی

منچسترسیتی در سفر خود موفقیت‌ها و ناکامی‌های زیادی را تجربه کرده است. در چند سال اخیر، منچسترسیتی به‌عنوان یکی از موفق‌ترین باشگاه‌های فوتبال انگلیسی ظاهر شده است. این باشگاه ۲۹ جایزه اصلی را به ارمغان آورده است، از جمله ۹ عنوان قهرمانی در لیگ برتر. در زیر جزئیات کامل جوایز و عناوین اصلی کسب شده توسط باشگاه فوتبال منچسترسیتی آمده است.

لیگ انگلستان

قهرمانی (۹ بار): ۱۹۳۷–۱۹۳۶، ۱۹۶۸–۱۹۶۷، ۱۲-۲۰۱۱، ۱۴-۲۰۱۳، ۱۸-۲۰۱۷، ۱۹-۲۰۱۸، ۲۱-۲۰۲۰، ۲۲-۲۰۲۱ و ۲۳-۲۰۲۲

نایب قهرمان (۶ بار): ۰۴–۱۹۰۳، ۲۱–۱۹۲۰، ۷۷–۱۹۷۶، ۱۳–۲۰۱۲، ۱۵–۲۰۱۴، ۲۰–۲۰۱۹

قهرمانی جام حذفی

قهرمان (۷بار): ۰۴–۱۹۰۳، ۳۴–۱۹۳۳، ۵۶–۱۹۵۵، ۶۹–۱۹۶۸، ۱۱–۲۰۱۰، ۱۹–۲۰۱۸، ۲۳–۲۰۲۲

نایب قهرمان (۵بار): ۲۶–۱۹۲۵، ۳۳–۱۹۳۲، ۵۵–۱۹۵۴، ۸۱–۱۹۸۰، ۱۳–۲۰۱۲

جام EFL CUP (جام اتحادیه)

قهرمان (۸بار): ۱۹۷۰، ۱۹۷۶، ۲۰۱۴، ۲۰۱۶، ۲۰۱۸، ۲۰۱۹، ۲۰۲۰، ۲۰۲۱

نایب قهرمان (۱بار): ۱۹۷۴

سوپر جام

قهرمان (۶بار): ۱۹۳۷، ۱۹۶۸، ۱۹۷۲، ۲۰۱۲، ۲۰۱۸، ۲۰۱۹

نایب قهرمان (۹بار): ۱۹۳۴، ۱۹۵۶، ۱۹۶۹، ۱۹۷۳، ۲۰۱۱، ۲۰۱۴، ۲۰۲۱، ۲۰۲۲، ۲۰۲۳

لیگ قهرمانان اروپا

قهرمان (۱بار): ۲۳–۲۰۲۲

نایب قهرمان (۱بار): ۲۱–۲۰۲۰

سوپر جام اروپا

قهرمان (۱بار): ۲۰۲۳

جام برندگان اروپا

قهرمان(۱بار): ۷۰–۱۹۶۹

اسطوره های منچسترسیتی

داوید سیلوا – فرناندینیو – کمپانی – سرخیو آگوئرو – کوین دی بروین

اسطوره‌های باشگاه منچسترسیتی

– بیلی مردیث ۱۸۹۴–۱۹۰۶، ۱۹۲۱–۱۹۲۴

– تامی جانسون ۱۹۲۰–۱۹۳۰

– اریک بروک ۱۹۲۸–۱۹۳۹

– فرانک سویفت ۱۹۳۳–۱۹۴۹

– پیتر دورتی ۱۹۳۶–۱۹۳۹

– برت تراوتمن ۱۹۴۹–۱۹۶۴

– کن بارنز ۱۹۵۰–۱۹۶۱

– آلن اوکس ۱۹۵۹–۱۹۷۶

– نیل یانگ ۱۹۶۱–۱۹۷۲

– مایک سامربی ۱۹۶۵–۱۹۷۵

– کالین بل ۱۹۶۶–۱۹۷۹

– تونی بوک ۱۹۶۶–۱۹۷۴

– فرانسیس لی ۱۹۶۷–۱۹۷۴

– شان گاتر ۱۹۹۸–۲۰۰۳

– شان رایت-فیلیپس ۱۹۹۹–۲۰۰۵، ۲۰۰۸–۲۰۱۱

– ریچارد دان ۲۰۰۰–۲۰۰۹

– استیون آیرلند ۲۰۰۵–۲۰۱۰

– میکا ریچاردز ۲۰۰۵–۲۰۱۵

– دیتمار هامان ۲۰۰۶–۲۰۰۹

جو هارت ۲۰۰۶–۲۰۱۸

– بنجانی واروواری ۲۰۰۸–۲۰۱۰

– پابلو سابالتا ۲۰۰۸–۲۰۱۷

– وینسنت کمپانی ۲۰۰۸–۲۰۱۹

– کریگ بلامی ۲۰۰۹–۲۰۱۱

– نایجل دی یانگ ۲۰۰۹–۲۰۱۲

– کولو توره ۲۰۰۹–۲۰۱۳

– جولیان لسکات ۲۰۰۹–۲۰۱۴

– ماریو بالوتلی ۲۰۱۰–۲۰۱۳

– جیمز میلنر ۲۰۱۰–۲۰۱۵

– یحیی توره ۲۰۱۰–۲۰۱۸

– داوید سیلوا ۲۰۱۰–۲۰۲۰

– کوستل پانتیلیمون ۲۰۱۱–۲۰۱۴

– گائل کلیشی ۲۰۱۱–۲۰۱۷

– سمیر نصری ۲۰۱۱–۲۰۱۷

– سرخیو آگوئرو ۲۰۱۱–۲۰۲۱

– فرناندینیو ۲۰۱۳–۲۰۲۲

– کوین دی بروینه ۲۰۱۵

جمع‌بندی

در پایان، تاریخچهٔ منچسترسیتی شهادتی است به ایمان و تصمیم باشگاه. این باشگاه پس از ناکامی‌های اولیه، با مدیریت جدید و سرمایه‌گذاری فوق‌العاده، توانست به یکی از موفق‌ترین باشگاه‌های دهه اخیر تبدیل شود و در کشوری که فوتبال در آن بسیار رقابتی است، حرفی برای زدن داشته باشد. این باشگاه سرانجام در فصل ۲۳-۲۰۲۲ توانست برای اولین‌بار لیگ قهرمانان اروپا را به دست بیاورد. داستان منچسترسیتی همچنان در حال پیشرفت است و آینده وعدهٔ موفقیت‌های بیشتری را می‌دهد.

سؤالات متداول

منچسترسیتی در چه زمانی تأسیس شد؟

منچسترسیتی در سال ۱۸۸۰ تأسیس شد و به نام St. Mark’s (West Gorton) تأسیس شد، اما رسماً در سال ۱۸۹۴ به منچسترسیتی تغییر نام داد.

چند بازیکن معروف در تاریخ منچسترسیتی وجود دارند؟

بعضی از بازیکنان معروف در تاریخ منچسترسیتی شامل کالین بل، سرخیو آگوئرو و دیوید سیلوا هستند.

دیدگاه خود را بنویسید

شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

برای دریافت جدیدترین اخبار سایت بت فوروارد می توانید عضو خبرنامه ما شوید