جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تاریخچه باشگاه تاتنهام

تاریخچه باشگاه تاتنهام به همراه تمامی افتخارات

باشگاه فوتبال تاتنهام که همچنین با نام اسپرز نیز شناخته می‌شود، یک باشگاه فوتبال انگلیسی مستقر در لندن است که در لیگ برتر انگلیس، بالاترین دسته فوتبال انگلستان، بازی می‌کند. تاتنهام به‌ خاطر ۸ بار قهرمانی در جام حذفی شناخته می‌شود، اما با وجود این که آخرین جام آنها جام لیگ (League Cup) در سال ۲۰۰۹ بوده، هنوز هم به‌عنوان یکی از برترین باشگاه‌های انگلیس در نظر گرفته می‌شود. تاتنهام اولین باشگاه انگلیسی بود که در سال ۱۹۶۳ جام اتحادیه فوتبال اروپا (که اکنون به‌عنوان لیگ اروپا شناخته می‌شود) را به دست آورد. اسپرز به مدت طولانی به‌خاطر سبک بازی سریع و هجومی‌اش شناخته می‌شد.

تاتنهام 1882

تاریخچه مختصر باشگاه فوتبال تاتنهام

باشگاه فوتبال تاتنهام در سال ۱۸۸۲ توسط یک گروه پسران دبیرستانی از کلیسای All Hallows تشکیل شد. بابی بَکل این گروه را در تشکیل یک باشگاه فوتبال هدایت کرد. این دانش‌آموزان همچنین عضو باشگاه کریکت هات‌اسپر بودند و یک باشگاه فوتبال را برای بازی در فصل زمستان تشکیل دادند. جان ریپشر، یک معلم در کلیسای All Hallows، همچنین به پسران در تشکیل باشگاه فوتبال هات‌اسپر کمک کرد و به‌عنوان اولین رئیس باشگاه انتخاب شد.

ریپشر نه‌تنها جوانان را در تأسیس باشگاه حمایت کرد، بلکه زمین مناسبی را برای آنها ترتیب داد. در سال ۱۸۸۴، نام باشگاه به تاتنهام هات‌اسپر تغییر داده شد تا از اشتباه با یک تیم دیگر با نام هات‌اسپر FC در لندن جلوگیری شود. در اکتبر ۱۸۸۵، باشگاه بازی حرفه‌ای اول خود را در جام انجمن لندن (London Association Cup) انجام داد و تیم St Albans را با نتیجه ۵-۲ شکست داد. این پیروزی نخستین مسابقه حرفه‌ای باشگاه بود و توجه جامعه را به خود جلب کرد.

در دسامبر ۱۸۹۶، تاتنهام هات‌اسپر برای شرکت در لیگ جنوبی (Southern League Division One) انتخاب شد. چند سال بیشتر طول نکشید تا باشگاه اولین قهرمانی مسابقات لیگ جنوبی را در فصل ۱۹۰۰-۱۸۹۹ به دست بیاورد. موفقیت تاتنهام در کسب عنوان قهرمانی به باشگاه کمک کرد تا طرفداران بی‌شماری در کشور داشته باشد.

اولین عنوان جام حذفی

اولین عنوان قهرمانی مهم تاتنهام در فصل ۰۱-۱۹۰۰ جام حذفی بود. این فصل سی‌امین فصل جام حذفی بود و تاتنهام تنها تیم غیرلیگی بود که جام را برنده شد. باشگاه در طول مسابقات جام به شکل فوق‌العاده‌ای عمل کرد.

تاتنهام مسیر خود را با پیروزی در دور سوم بازی علیه تیم ریدینگ ادامه داد. این پیروزی برای تاتنهام راحت بود. آنها اعتماد به نفس پیدا کردند و به مرحله نیمه‌نهایی رسیدند. تاتنهام در مرحله نیمه‌نهایی جام حذفی به مصاف با تیم وست برومویچ آلبیون رفت که تاتنهام ۴-۰ برنده آن بازی شد و به فینال صعود کرد. تاتنهام در فینال در مقابل تیم شفیلد یونایتد به‌تساوی رضایت داد و کار به بازی تکراری کشید.

یک هفته بعد، فینال جام حذفی مجدداً برگزار شد. با وجود این که تیم شفیلد یونایتد در نیمهٔ اول با یک گل پیش افتاد، اما مسابقه با نتیجه ۳-۱ به سود تاتنهام پایان یافت. تاتنهام برای نخستین‌بار قهرمانی در جام حذفی را به دست آورد و تبدیل به تنها تیم غیرلیگی در تاریخ لیگ فوتبال شد که این کار را انجام داده است.

جام حذفی تاتنهام

صعود تاتنهام به لیگ دوم فوتبال

تاتنهام برای اولین‌بار در سال ۱۹۰۸ به لیگ دوم فوتبال انگلیس صعود کرد. در فصل اول خود، تاتنهام در رتبه دوم لیگ کار خود را به پایان رساند. با رسیدن به رتبه دوم در لیگ، تاتنهام موفق به صعود به لیگ اول انگلیس شد. باشگاه نتوانست عملکرد خوبی در لیگ داشته باشد و در وسط جدول رده‌بندی قرار گرفت. در سال ۱۹۱۲، پیتر مکویلیام به‌عنوان مدیر باشگاه منصوب شد، اما نتوانست عملکرد باشگاه را بهبود ببخشد.

تاتنهام در فصل ۱۵-۱۹۱۴ به لیگ دوم سقوط کرد. به دلیل جنگ جهانی اول، لیگ فوتبال در همان سال متوقف شد. پس از پایان جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۹، تاتنهام در لیگ دوم بازی کرد و در فصل بعدی لیگ دوم را با عنوان قهرمانی به پایان رساند.

در سال ۱۹۲۱، مکویلیام به تاتنهام کمک کرد تا سبک بازی خود را بهبود ببخشد و تیم را به دومین قهرمانی در جام حذفی هدایت کرد. در فصل بعدی، تاتنهام فقط با ۶ امتیاز اختلاف از تیم عنوان قهرمانی را از دست داد. در فصل‌های بعدی، تیم در وسط جدول رده‌بندی قرار گرفت و در سال ۱۹۲۸ باز هم به لیگ دوم سقوط کرد.

اولین عنوان لیگ برای تاتنهام

برای تاتنهام ۶۸ سال زمان برد تا عنوان برترین تیم لیگ فوتبال انگلستان را به دست آورد. این باشگاه بیشترین بخش دهه‌های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ را در لیگ دوم فوتبال بود و توانایی برنده شدن جوایز مهمی را نداشت. پس از جنگ جهانی دوم، تیم در سال ۱۹۴۹، آرتور روو، بازیکن سابق تاتنهام، را به‌عنوان مدیر جدید خود منصوب کرد. او تیم را به یک سبک بازی جدید به نام «پوش و ران» هدایت کرد.

این سبک جدید بازی تیم در لیگ بسیار مؤثر شد. تاتنهام پس از قهرمانی در لیگ دوم در فصل ۱۹۵۰-۱۹۴۹ به لیگ اول صعود کرد. تیم همچنین از سبک پِرس و دوندگی زیاد در لیگ برتر هم بهره برد و در فصل ۱۹۵۱-۱۹۵۰ فصل استثنایی داشت و برای اولین‌بار عنوان قهرمانی لیگ را به دست آورد. با تقلید تیم‌های دیگر از سبک پوش و ران، تاکتیک تاتنهام کم‌کم بی‌اثر شد.

قهرمانی لیگ تاتنهام

دستیابی به اولین عنوان اروپایی

پس از قهرمانی در جام حذفی در سال ۱۹۶۲، تاتنهام وارد جام برندگان تیم‌های اروپا شد. تیم تاتنهام در طول مسابقات پایدار بود و توانست با شکست‌دادن برخی از برترین باشگاه‌های اروپا به موفقیت دست یابد. تاتنهام پس از شکست‌دادن تیم رنجرز با مجموع ۸-۴ در مرحله اول به مرحله یک‌چهارم نهایی راه پیدا کرد. تیم تاتنهام در مرحله یک‌چهارم نهایی با رقیبی به نام اسلوان براتیسلاوا روبرو شد و با مجموع ۶-۲ برتری را کسب کرد. تیم تاتنهام پس از شکست‌دادن تیم OFK بلگراد با مجموع ۵-۲ در مرحله نیمه‌نهایی به فینال جام برندگان اروپا راه یافت.

تاتنهام در فینال به مصاف اتلتیکومادرید ، یکی از بزرگ‌ترین باشگاه‌های اسپانیا رفت. تاتنهام به لطف گل‌هایی از تری دایسون، جیمی گریوز و جان وایت با نتیجه ۵-۱ به پیروزی دست‌یافت. تاتنهام با قهرمانی، تاریخ را به‌عنوان اولین باشگاه بریتانیایی در به‌دست‌آوردن عنوان بزرگ اروپایی نوشت. جیمی گریوز با ۳۷ گل بیشترین گلزن این مسابقات شد. تاتنهام در سال ۲۰۱۹ به بهترین فرصت خود برای قهرمانی اروپایی دوم خود در لیگ قهرمانان نزدیک شد؛ اما در نهایت توسط لیورپول با نتیجه ۲-۰ شکست خورد.

دورهٔ بیل نیکلسون و موفقیت‌های بیشتر

بیل نیکلسون، بازیکن سابق فوتبال انگلیس، در سال ۱۹۵۸ به‌عنوان مدیر جدید تاتنهام هات‌اسپرز منصوب شد. وقتی نیکلسون به‌عنوان مدیر تیم انتخاب شد، تیم در رده چهاردهم جدول لیگ قرار داشت و در بازی افتتاحیه، نیکلسون به پیروزی ۱۰-۴ مقابل اورتون رسید و رکورد جدیدی برای باشگاه بر جای گذاشت. دوران نیکلسون به‌عنوان بزرگ‌ترین دوران تاریخ تاتنهام شناخته می‌شود. تاتنهام در طی شانزده سال حضور نیکلسون در باشگاه یک عنوان لیگ (۶۱-۱۹۶۰) و یک جام برندگان اروپا (۱۹۶۳)، سه جام حذفی (۱۹۶۱، ۱۹۶۲، ۱۹۶۷)، دو جام لیگ اول (۱۹۷۱، ۱۹۷۳) و یک جام یوفا (۱۹۷۲) را به دست آورد.

پس از شروع ناامیدکننده در سال ۱۹۷۴، نیکلسون از مدیریت باشگاه استعفا داد. رفتن وی تأثیر آشکاری بر عملکرد باشگاه گذاشت و پس از دو فصل ضعیف، تیم در سال ۱۹۷۷ به لیگ دوم سقوط کرد. کیت بورکینشاه به‌عنوان مدیر برای نجات تیم منصوب شد. اوسوالدو آردیلس و ریکاردو ویلا از ستاره‌های برجسته‌ای بودند که او برای تیم جذب کرد. بورکینشاه نقش مهمی در بازگشت تاتنهام به لیگ برتر ایفا کرد و دو جام حذفی پشت‌سرهم در سال‌های ۱۹۸۱ و ۱۹۸۲، و همچنین یک جام یوفا در سال ۱۹۸۴ را به دست آورد.

دوران لیگ برتر تاتنهام

تاتنهام یکی از اعضای بنیانی لیگ برتر بود. اسپرز یکی از پنج باشگاهی بود که در تأسیس لیگ برتر به‌عنوان برترین‌های لیگ انگلستان نقش داشتند. بااین‌حال، علی‌رغم عضویت در مجموعه بنیانی لیگ برتر، تاتنهام هرگز توانسته است قهرمانی در لیگ برتر را به دست بیاورد و بیشتر فصل‌های لیگ خود را در وسط جدول رده‌بندی گذرانده است. تاتنهام تا سال ۲۰۱۰ به‌عنوان یک تیم عادی لیگ برتر شناخته می‌شد.

در سال ۲۰۱۴، باشگاه پوچتینو را به‌عنوان سرمربی منصوب کرد، او ترکیب تیم را بازسازی کرد و رویکرد بازی آنها را تغییر داد. سبک پِرس بازی پوچتینو به تاتنهام کمک کرد که در فصل ۲۰۱۵-۱۶ به رتبه سوم لیگ برتر دست یابد. نتیجه لیگ فصل بعد حتی بهتر بود؛ تیم تاتنهام در فصل ۲۰۱۶-۲۰۱۷ در رتبه دوم قرار گرفت، بهترین جایگاه لیگ از زمان قهرمانی در فصل ۱۹۶۳-۱۹۶۲. تنها عنوان باشگاه در دو دهه گذشته جام لیگ در فصل ۲۰۰۷-۰۸ بود.

ورزشگاه تاتنهام

ورزشگاه تاتنهام

ورزشگاه وایت هارت لین در شمال لندن، خانه تیم تاتنهام است. این سومین ورزشگاه فوتبال انگلیس و بزرگ‌ترین ورزشگاه باشگاهی لندن است که دارای ظرفیت ۶۲٬۸۵۰ صندلی می‌باشد. این ورزشگاه چندمنظوره طراحی شده است تا برای تماشاگران بهترین جو روز مسابقه را فراهم آورد.

بالاترین حضور تماشاگران در ورزشگاه تاتنهام هات‌اسپرز در تاریخ ۱۲ مه ۲۰۲۲ در مسابقه دربی شمالی میان تاتنهام و آرسنال ثبت شد. در این مسابقه ۶۲٬۰۲۷ تماشاگر در ورزشگاه حاضر بودند. ورزشگاه باشگاه تاتنهام نه‌تنها برای فوتبال بلکه برای مسابقات NFL، کنسرت‌ها و سایر رویدادهای اجتماعی نیز استفاده می‌شود.

ارزش مالی باشگاه تاتنهام

تاتنهام هات‌اسپرز در حال حاضر یکی از ارزشمندترین باشگاه‌های لیگ برتر می‌باشد. بر اساس گزارش فوربز، ارزش فعلی این باشگاه حدود ۲.۸۰ میلیارد دلار است و در سال گذشته دارای درآمدی بالغ بر ۴۸۳ میلیون دلار بوده که یک رقم قابل‌توجه است. این باشگاه به‌خوبی با مشکلات مالی ویروس کرونا برخورد کرده و با وجود همه مشکلات، توانست ارزش خود را حدوداً ۲۰۵ میلیون پوند یعنی تقریباً ۱۲٪ افزایش دهد.

رقبای باشگاه تاتنهام

تاتنهام در شمال لندن مستقر است و با باشگاه‌های دیگر مستقر در لندن، به‌ویژه در شمال لندن، رقابت دارد. طرفداران تاتنهام بر این باورند که چلسی، وست هم یونایتد و آرسنال به‌عنوان رقبای اصلی آنها هستند، اما قوی‌ترین رقیب تاتنهام همان آرسنال است که در شمال لندن مستقر است. مسابقه بین تاتنهام و آرسنال به نام دربی شمال لندن شناخته می‌شود. دربی شمال لندن برای هر دو باشگاه و طرفداران آنها، مهم‌ترین و تنش‌انگیزترین مسابقه فصل است. تا مه ۲۰۲۲، ۱۹۱ بازی بین دو رقیب انجام شده است که شامل ۷۹ برد برای آرسنال، ۶۱ برد برای تاتنهام و ۵۱ مساوی می‌شود.

رقبای باشگاه تاتنهام

اطلاعات جالب درباره تاتنهام هات‌اسپرز

۱. در سال ۱۸۸۲، یک گروه از دانش‌آموزان تیم فوتبال تاتنهام هات‌اسپرز را تأسیس کردند. اعضای باشگاه کریکت هات‌اسپر هنگامی که در ماه‌های زمستان می‌خواستند ورزشی انجام دهند، تصمیم به تشکیل یک باشگاه فوتبال گرفتند. نام اصلی باشگاه Hotspur FC بود، اما بعدها به Tottenham Hotspur FC تغییر داده شد تا از اشتباه با باشگاه دیگری با همین نام در لندن جلوگیری شود.

۲. تاتنهام در سال ۱۹۰۱ جام حذفی را به دست آورد، درحالی‌که در لیگ دوم فوتبال‌بازی می‌کرد، و این باعث شد که تنها باشگاه غیرلیگی باشد که از زمان تأسیس لیگ فوتبال در سال ۱۸۸۸ جام FA را برنده می‌شود.

۳. ورزشگاه وایت هارت لین، ورزشگاه اول تاتنهام، در ابتدا به‌عنوان یک مهدکودک استفاده می‌شد. صاحب زمین همچنین یک بار نزدیک به ملکی که متعلق به او بود داشت و او متوجه شد که اگر تاتنهام مسابقات خود را در زمین‌های او برگزار کند، ممکن است پول بیشتری از بار به دست بیاورد. به‌عبارت‌دیگر، او پیشنهاد ملک خود را به باشگاه داد که تأیید شد و باشگاه به آنجا انتقال یافت.

۴. تاتنهام رکورد زدن بیشترین گل در یک بازی لیگ برتر را در اختیار دارد. تاتنهام در مسابقه‌ای در لیگ برتر مقابل تیم ویگان آتلتیک در تاریخ ۲۲ نوامبر ۲۰۰۹، ۹ گل به ثمر رساند که برابر رکورد بیشترین گل زده در یک بازی توسط منچستریونایتد در یک بازی تکراری شد.

۵. تاتنهام در فصل نخست جام یوفا در فصل ۷۲-۱۹۷۱ قهرمان شد. این رقابت در سال ۱۹۷۱ تأسیس شد و ۶۴ باشگاه فوتبال اروپایی در مرحله اول مسابقات شرکت کردند. دو تیم انگلیسی به فینال جام یوفا راه یافتند که شامل تاتنهام و ولورهمپتون واندررز بودند، اما ولورهمپتون با مجموع ۳-۲ توسط تاتنهام شکست خورد.

۶. تاتنهام هات‌اسپرز وقتی در فصل ۶۳-۱۹۶۲ جام برندگان اروپا را به دست آورد، اولین تیم انگلیسی‌ای شد که عنوان قهرمانی اروپایی مهم را کسب کرده است. بعداً، آنها موفق به دو قهرمانی در جام یوفا در سال‌های ۱۹۷۲ و ۱۹۸۴ شدند.

۷. لدلی کینگ، سرپرست سابق تاتنهام، رکورد سریع‌ترین گلزنی در یک بازی لیگ برتر را در اختیار دارد. کینگ در یک بازی لیگ برتر بین تاتنهام و برادفورد سیتی در سال ۲۰۰۱ با زدن گلی در ثانیه ۹.۸ از نیمه اول، سریع‌ترین گل در تاریخ لیگ برتر را به ثمر رساند.

۸. مهاجم باشگاه هری کین به‌عنوان اولین بازیکن انگلیسی توانست عنوان برترین گلزن فصل در لیگ برتر را کسب کند. در فصل ۲۰۱۵-۲۰۱۶ لیگ برتر، او در ۳۸ بازی ۲۵ گل به ثمر رساند و عنوان برترین گلزن فصل را کسب به دست آورد.

افتخارات باشگاه تاتنهام هات‌اسپرز

اسپرز درگذشته چند جایزه مهم را به دست آورده است، اما مدت زیادی ازآن‌گذشته است. تاتنهام پس از شکست‌دادن چلسی در فینال با نتیجه ۲-۱، آخرین عنوان باشگاهی خود را در سال ۲۰۰۸ و در جام لیگ به دست آورد. باشگاه داستان‌پردازی جذابی دارد که شامل بازی‌ها، رکوردها و پیروزی‌های بسیاری می‌شود. تاتنهام ۲۴ عنوان مهم را کسب کرده است که شامل دو عنوان لیگ فوتبال، ۸ عنوان جام حذفی، ۷ جام جامعه FA و ۴ جام لیگ است. در زیر جزئیات کامل از جوایز مهم و عناوینی که توسط اسپرز به‌دست‌آمده است آورده شده است.

۲ عنوان لیگ فوتبال

تاتنهام در تقریباً ۱۳۰ سال فوتبال حرفه‌ای، تنها دو عنوان لیگ فوتبال را به دست آورده است. این تیم اولین قهرمانی لیگ خود را در فصل ۵۱-۱۹۵۰ و دومی را در فصل ۶۱-۱۹۶۰ به دست آورد.

۸ جام حذفی FA CUP

 تاتنهام در مواجهه با جام حذفی خوش‌شانس بوده است. این باشگاه ۸ بار جام FA را برده است و آخرین بار در سال ۱۹۹۱ قهرمان این جام شد. تاتنهام جام FA را در سال‌های ۰۱-۱۹۰۰، ۲۱-۱۹۲۰، ۶۱-۱۹۶۰، ۶۲-۱۹۶۱، ۶۷-۱۹۶۶، ۸۱-۱۹۸۰، ۸۲-۱۹۸۱ و ۹۱-۱۹۹۰ برده است.

۷ جام جامعه/جام خیریه

 تاتنهام در بین باشگاه‌های دارای بیشترین عنوان‌های جام جامعه FA در رتبه پنجم قرار دارد. جام جامعه FA هفت بار توسط باشگاه به‌دست‌آمده است، شامل سال‌های ۱۹۲۱، ۱۹۵۱، ۱۹۶۱، ۱۹۶۲، ۱۹۶۷، ۱۹۸۱ و ۱۹۹۱.

۲ جام EFL /جام لیگ

تاتنهام جام اف ال/جام لیگ را چهار بار برده است، شامل سال‌های ۷۱-۱۹۷۰، ۷۲-۱۹۷۲، ۹۹-۱۹۹۸ و ۰۸-۲۰۰۷.

۱ جام برندگان اروپا

تیم در فصل ۶۲-۱۹۶۲ به فینال جام برندگان اروپا رسید و در آنجا تیم بزرگ اتلتیکومادرید اسپانیا را با نتیجه ۵-۱ شکست داد. تاتنهام با این پیروزی اولین باشگاه بریتانیایی شد که جام برندگان اروپا را به دست می‌آورد.

۲ جام یوفا/لیگ اروپا

جام یوفا دومین عنوان اروپایی تاتنهام بود که در فصل‌های ۷۲-۱۹۷۱ و ۸۴-۱۹۸۳ آن را به دست آورد. اسپرز سه بار به فینال جام یوفا راه‌یافته است، دو بار آنها را برده (در سال‌های ۷۲-۱۹۷۱ و ۸۴-۱۹۸۳) و یک‌بار در سال ۷۴-۱۹۷۳ مغلوب شده‌اند.

دیدگاه خود را بنویسید

شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

برای دریافت جدیدترین اخبار سایت بت فوروارد می توانید عضو خبرنامه ما شوید