جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تاریخچه بسکتبال

تاریخچه بسکتبال + قوانین

بسکتبال یکی از محبوب‌ترین ورزش‌ها در آمریکا و سراسر جهان است که محبوبیت آن در آمریکا تقریباً با NFL برابری می‌کند. بااین‌حال بسکتبال یک چیز دارد که NFL ندارد، NFL فقط در آمریکا محبوبیت دارد، اما بسکتبال در تمام جهان!

بسکتبال یک ورزش محبوب برای تماشای بازی‌ها، پیش‌بینی و حتی درگیرشدن در فعالیت‌هایی مانند بسکتبال فانتزی است. ممکن است بسیاری از ما به ورزش بسکتبال علاقه‌مند باشیم و زندگیمان درگیر آن باشد، اما تعداد کمی از ما از تاریخچه و نحوه پیدایش این ورزش آگاهی داریم. امروز شما را به سفری خواهیم برد تا تاریخچه بسکتبال و چگونگی رسیدن آن به جایگاه امروزی را بدانید. با بت فوروارد همراه باشید.

تاریخچه بسکتبال

تاریخچه بسکتبال

بسکتبال در سال ۱۸۹۱ آغاز شد، این ورزش را جیمز نای‌اسمیت به عنوان یک ورزش با آسیب‌پذیری کمتر نسبت به فوتبال اختراع کرد. او یک دانشجوی ۳۱ ساله بود که این ورزش را ایجاد کرد و بازیکنان را در زمستان در محیط سرپوشیده نگه می داشت. این بازی خیلی سریع تاسیس شد و تا قرن بیستم بسیار محبوب شد. ابتدا در آمریکا محبوب شد و سپس برای به دست آوردن محبوبیت بیشتر در نقاط دیگر جهان گسترش یافت. همانطور که بازی ابتدا در کالج ها راه اندازی شد، بازی حرفه ای، چیزی که ما اکنون به عنوان NBA  می‌شناسیم، در سال ۱۹۴۶ تأسیس شد و قبل از پایان قرن بیستم به یک شرکت چند میلیارد دلاری تبدیل شد و در نتیجه این ورزش به بخش مهمی از فرهنگ آمریکا تبدیل شد.

اختراع ورزش بسکتبال

بازی بسکتبال توسط جیمز نای‌اسمیت در سال ۱۸۹۱ در اسپرینگفیلد ماساچوست اختراع شد تا ورزشکاران را در ماه‌های سردتر آمادگی جسمانی خود را حفظ کنند. نایسمیت قبلاً یک مربی تربیت‌بدنی در مدرسه بین‌المللی آموزش YMCA بود که اکنون کالج اسپرینگفیلد است.

به درخواست مافوق خود، او وظیفه ایجاد یک ورزش سرپوشیده را داشت که به ورزشکاران کمک می‌کرد تا در هوای سرد خوش‌اندام بمانند. بسکتبال در اصل از سبدهای هلو و یک توپ فوتبال تشکیل شده بود. او ۱۳ قانون برای بازی خود وضع کرد و کلاس ۱۸ دانش آموز خود را به دو تیم ۹ نفره تقسیم کرد و شروع به آموزش اصول اولیه به آنها کرد.

هدف او پرتاب توپ بسکتبال در سبدهای میوه بود که به نرده پایینی بالکن ورزشگاه میخکوب شده بود. هر بار که امتیازی به دست می‌آمد، بازی باید متوقف می‌شد تا سرایدار بتواند از نردبان را برای بازیابی توپ بالا برود. پس از مدتی، آن‌ها سرانجام ته سبدهای میوه را برداشتند.

تاریخچه بسکتبال

قوانین اصلی بسکتبال

این بازی دارای تعدادی قانون اصلی بود که توسط Naismith ایجاد شده بود.

 • توپ را می‌توان با یک‌دست یا هر دودست به هر جهت پرتاب کرد.
 • توپ همچنین می‌تواند در هر جهتی با یک‌دست یا با هر دودست تصاحب شود.
 • بازیکنان می‌توانند با توپ در دست حرکت کنند، اما باید پس از دو گام، توپ را با دستان خود بزنند یا توپ را بین همدیگر پاس دهند.
 • توپ را باید در دست‌ها نگه داشت، بازوها یا بدن نمی‌توانست برای نگه‌داشتن توپ استفاده شود.
 • شانه‌زدن، نگه‌داشتن، هل‌دادن، زمین‌خوردن یا ضربه‌زدن به حریف مجاز نیست. نقض این قانون خطا محسوب می‌شود.
 • اگر هر یک از طرفین سه خطای متوالی انجام دهد، این به‌عنوان یک گل برای حریف محاسبه می‌شود.
 • گل زمانی زده می‌شود که توپ از روی زمین به داخل سبد پرتاب شود و در آنجا بماند. اگر توپ روی لبه قرار گیرد، و اگر حریف سبد را حرکت دهد، این نیز به‌عنوان یک گل محسوب می‌شود.
 • اگر توپ از محدوده خارج شود، باید به داخل زمین پرتاب شود و اولین کسی که آن را لمس می‌کند، بازی می‌کند. شخصی که آن را به داخل پرتاب می‌کند پنج ثانیه فرصت دارد این کار را انجام دهد، اگر آن را بیشتر نگه دارد توپ به‌طرف حریف می‌رود.
 • داوران باید مرد باشند و خطاها را یادداشت کرده و در صورت انجام سه خطای متوالی به داور اصلی اطلاع دهند.
 • زمان نیمه پانزده دقیقه و بین دونیمه ۱۵ دقیقه وقت استراحت وجود دارد.
 • طرفی که در زمان فوق بیشترین گل را بزند برنده خواهد بود. در صورت تساوی ممکن است بازی تا رسیدن به گل دیگر ادامه یابد.

تشکیل فیبا

در دهه‌های اول این ورزش درحال‌رشد بود، اما در واقع هیچ سازمان بین‌المللی واقعی نداشت. برای گنجاندن آن به‌عنوان یک ورزش المپیکی در سال ۱۹۰۴، چندین درخواست از طرف هواداران بسکتبال لازم بود. با این حال، همه اینها در سال ۱۹۳۲ زمانی که فیبا به وجود آمد تغییر کرد. فیبا به این ورزش کمک کرد تا در سال ۱۹۳۶ به یک ورزش المپیکی تبدیل شود که سپس توسط تیم ملی ایالات متحده قهرمان شد. مخترع این ورزش آنقدر عمر کرد که تا بعد از ۴۵ سال از اختراع بسکتبال شاهد المپیکی شدن این ورزش باشد.

تاریخچه بسکتبال

چگونه بسکتبال به سراسر جهان راه یافت؟

بسکتبال به لطف ارتش ایالات متحده و YMCA به سایر نقاط جهان معرفی شد. سپس در سال ۱۸۹۳، اولین مسابقه بین‌المللی بسکتبال برگزار شد و اعضای آن بازی را به هند، ایران، چین و ژاپن بردند. در سال ۱۹۰۰، اکثر کالج‌های بزرگ یک تیم را تشکیل می‌دادند، و در سال ۱۹۰۵ قوانین رسمی دانشگاهی برای بسکتبال معرفی شد، و در سال ۱۹۰۹، NCAA بازی را در اختیار گرفت. اولین مسابقات NCAA DI در سال ۱۹۳۹ برگزار شد. این ورزش در طول عمر مخترعان خود به سرعت رشد کرد و اکنون، ما نمی دانیم بدون آن چه کاری انجام می دهیم.

سؤالات متداول

شکل‌گیری بسکتبال چگونه آغاز شد و چه افرادی در این فرایند نقش داشتند؟

بسکتبال در دهه ۱۸۹۰ توسط جیمز نیسمیت، یک معلم آمریکایی، اختراع شد. این بازی در دانشگاه ایالت ماساچوست به‌عنوان یک ورزش داخلی برای دانشجویان آغاز شد.

چه تغییرات مهمی در قوانین بسکتبال از آغاز تا به امروز اتفاق افتاده است؟

تغییرات مختلفی در طول تاریخ بسکتبال رخ‌داده است، از جمله افزایش زمان بازی، تغییر در قوانین پنالتی، و افزودن تکنولوژی به داور مانند تکنولوژی ویدئویی بررسی بازی‌ها.

چگونه بازیکنان و تیم‌های بسکتبال در ایجاد رویدادهای بین‌المللی و المپیک تأثیرگذار بوده‌اند؟

بازیکنان و تیم‌های بسکتبال در رویدادهای بین‌المللی و المپیک باعث جذب توجه زیادی از مردم شده‌اند و این ورزش را به یکی از محبوب‌ترین رشته‌های المپیک تبدیل کرده‌اند.

چگونه لیگ‌های حرفه‌ای بسکتبال در سراسر جهان توسعه یافت؟

تأسیس لیگ‌های حرفه‌ای بسکتبال، از جمله NBA در ایالات متحده، به توسعه و شهرت این ورزش در سطح جهان کمک کرده است. این لیگ‌ها باعث جذب بازیکنان برجسته و توسعه تجارت و صنعت بسکتبال شده‌اند.

دیدگاه خود را بنویسید

شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

برای دریافت جدیدترین اخبار سایت بت فوروارد می توانید عضو خبرنامه ما شوید