جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بیوگرافی رافائل نادال مشهورترین تنیسور اسپانیا و جهان

بدون شک می‌توان رافائل نادال را یکی از برترین تنیسورهای برتر تاریخ دانست زیرا با ظهور این تنیسور اسپانیایی رکوردهای زیادی به ثبت رسید یا به نام او جابه‌جا شد که برخی از افراد از دستیابی به این رکوردها ناتوان بودند. در این مطلب سایت بت فوروارد ما نیز قصد داریم به صورت کامل به بیوگرافی رافائل نادال تنیسور اسپانیایی بپردازیم تا شما نیز هر چه بیشتر با این بازیکن سرشناس تنیس آشنایی پیدا کنید. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

رافائل نادال کیست؟

رافائل نادال یک تنیس‌باز حرفه‌ای اسپانیایی که در سراسر جهان شناخته شده است. او به مدت ۲۰۹ هفته در رده اول جهان قرار گرفته و بارها و بارها در رده‌های برتر جابه‌جاجا شده است. او همچنین رکورد بیشترین هفته‌های متوالی را در ۱۰ رتبه برتر ATP دارد و از آوریل ۲۰۰۵ تا مارس ۲۰۲۳، در مجموع ۹۱۲ هفته، هرگز از ۱۰ نفر برتر تنیس خارج نشد. نادال رکورد مشترک ۲۲ عنوان گرند اسلم انفرادی مردان از جمله رکورد ۱۴ عنوان اوپن فرانسه را به دست آورده است. او ۹۲ عنوان انفرادی ATP، از جمله ۳۶ عنوان مسترز، با ۶۳ عنوان در زمین‌های خاکی را در کارنامه خود دارد. نادال یکی از تنها دو مردی است که اسلم طلایی حرفه‌ای را در رده انفرادی تکمیل کرده است.

برای بیش از یک دهه، نادال به همراه راجر فدرر سوییسی و نواک جوکوویچ صربستانی به عنوان سه بازیکن برتر و بزرگ، در تنیس مردان حکمرانی می‌کردند. نادال در زمان خود به یکی از موفق‌ترین نوجوانان تاریخ تورهای ATP تبدیل شد و به رتبه ۲ جهان رسید و ۱۶ عنوان را قبل از ۲۰ سالگی به دست آورد، از جمله اولین مسابقات اوپن فرانسه و شش مسابقه مسترز. نادال برای اولین‌بار در سال ۲۰۰۸ پس از شکست فدرر در فینال تاریخی ویمبلدون، شماره ۱ جهان شد که اولین پیروزی بزرگ او در زمین تنیس محسوب می‌شد. او پیروزی‌های خود را با طلای المپیک انفرادی در المپیک ۲۰۰۸ پکن ادامه داد و پس از شکست‌دادن جوکوویچ در فینال اوپن آمریکا در سال ۲۰۱۰، نادال ۲۴ساله در آن زمان به جوان‌ترین مردی در دوران تنیس اوپن تبدیل شد که به گرند اسلم حرفه‌ای دست پیدا کرده و اولین تنیسوری بود که در سه سطح مختلف (سخت، چمن و رس) برنده این رقابت‌ها شده است.

پس از دو فصل مصدومیت، نادال در یکی از بهترین فصل‌های خود در سال ۲۰۱۳ بازگشتی درخشان داشت. رسیدن به ۱۴ ام فینال، برنده شدن در دو مسابقه اصلی و پنج رویداد مسترز از جمله رفت و برگشت سری آزاد آمریکا (اسلم تابستانی). او به تسلط و پیشتازی خود در اوپن فرانسه ادامه داد و با مارک لوپز شش عنوان، دو عنوان اوپن ایالات متحده، یک عنوان اوپن استرالیا و یک طلای دوبل المپیک در المپیک ۲۰۱۶ ریو را به دست آورد. نادال رکورد مشترک خود با جوکوویچ و فدرر را برای بیشترین عناوین انفرادی مردان در اوپن استرالیا ۲۰۲۲ پشت سر گذاشت و به یکی از چهار مرد تاریخ تبدیل شد که توانستند گرند اسلم دوگانه حرفه‌ای را در رده انفرادی به دست آورند.

به عنوان یک بازیکن چپ‌دست قوی، یکی از نقاط قوت اصلی نادال، فورهند اوست که در زوایای سخت با تاپ اسپین بسیار سنگین به آن ضربه می‌زند. او یکی از بهترین‌ها در سرویس‌های بریک است که به طور منظم در میان لیدرهای تور در درصد بازی‌های برگشت، امتیازات برگشتی و امتیازات بریک کسب شده ظاهر می‌شود. نادال پنج بار برنده جایزه ورزشی استفان ادبرگ شده است و در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۲۱ بهترین ورزشکار جهان Laureus بود. تایم نادال را یکی از ۱۰۰ فرد تأثیرگذار جهان در سال ۲۰۲۲ معرفی کرد.

او دریافت‌کننده صلیب بزرگ سلطنتی است که شامل نشان شایستگی ورزشی، صلیب بزرگ نشان دوم ماه مه، صلیب بزرگ شایستگی دریایی و مدال شهر پاریس می‌شود. او به نمایندگی از اسپانیا، دو مدال طلای المپیک را به دست آورده و این کشور را به چهار عنوان قهرمانی دیویس کاپ رساند. نادال همچنین یک آکادمی تنیس در مایورکا افتتاح کرده و یک بشردوست فعال است.

زندگی حرفه ای نادال

اوایل زندگی شخصی رافائل نادال

رافائل نادال پاررا در ۳ ژوئن ۱۹۸۶ در ماناکور، شهری در جزیره مایورکا در جزایر بالئاریک، اسپانیا از پدر و مادری با نام‌های آنا ماریا پاررا فمنیاس و سباستین نادال هومار به دنیا آمد. پدر او یک تاجر موفق است که مالک یک شرکت بیمه، یک شرکت در حوزه کار شیشه و پنجره Vidres Mallorca و رستوران Sa Punta است. رافائل یک خواهر کوچک‌تر به نام ماریا ایزابل دارد. عموی او میگل آنخل نادال، یک فوتبالیست حرفه‌ای بازنشسته است که برای  RCD مایورکا، اف سی بارسلونا و تیم ملی اسپانیا بازی کرده است. او در کودکی به مهاجم بارسلونا رونالدو علاقه داشت و از طریق عمویش به رخت‌کن بارسلونا می‌رفت تا با این بازیکن برزیلی عکس بگیرد. با تشخیص استعداد ذاتی نادال، دیگر عموی او که مربی تنیس نیز بود، تونی نادال، او را در سه‌سالگی وارد دنیای تنیس کرده و از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۷ مربیگری او را بر عهده داشت.

در سن ۸ سالگی، نادال قهرمانی تنیس زیر ۱۲ سال منطقه‌ای را به دست آورد. این امر باعث شد تا تونی نادال تمرینات خود را با وی تشدید کند و در آن زمان بود که عموی او تشخیص داد که نادال می‌تواند با دست چپ تسلط بیشتری در زمین داشته باشد. در سن ۱۲ سالگی، نادال عناوین تنیس اسپانیا و اروپا را در رده سنی خود به دست آورد و البته به همراه دیگر عمویش فوتبال نیز بازی می‌کرد. پدر نادال او را وادار کرد که بین فوتبال و تنیس یکی را انتخاب کند تا از تکالیف مدرسه‌اش عقب نیفتد. نادال نیز پس از بررسی و مشورت زیاد با خانواده در نهایت تنیس را برای خود انتخاب کرد.

وقتی او ۱۴ساله بود، فدراسیون تنیس اسپانیا از نادال درخواست کرد که مایورکا را ترک کند و برای ادامه تمرینات تنیس به بارسلونا برود. خانواده‌اش این درخواست را رد کردند به این دلیل که می‌ترسیدند به تحصیلات او آسیب وارد شود و همچنین به این دلیل که تونی عموی او گفت: «نمی‌خواهم باور کنم که برای ورزشکار خوب‌بودن باید به آمریکا یا جاهای دیگر برویم. شما می‌توانید این کار را از خانه خود انجام دهید و قصدی برای ترک مایورکا نخواهیم داشت.»

تصمیم برای ماندن در خانه به معنای حمایت مالی کمتر از سوی فدراسیون بود. در عوض پدر نادال هزینه‌ها را تقبل کرد تا مشکلی برای پیشرفت رافائل به وجود نیاید. بد نیست بدانید رافائل نادال در طول تمرین با عمویش تونی، علی‌رغم اینکه در زندگی روزمره خود راست‌دست بود، ترجیح داد با دست چپ بازی کند. با توجه به این خواسته‌های حرفه‌ای در دنیای تنیس، او در سنین پایین مدرسه را ترک کرد و به طور کامل روی حرفه خود به عنوان یک تنیس‌باز حرفه‌ای تمرکز کرد. این تصمیم مادرش را تحت‌تأثیر قرارداد چرا که او انتظار داشت رافائل تحصیلات خود را به پایان برساند ولی در نهایت این تصمیمی بود که باید از جانب خانواده نیز از او حمایت می‌شد. در می ۲۰۰۱، او قهرمان سابق مسابقات گرند اسلم، پت کش را در یک مسابقه نمایشی در زمین خاکی شکست داد تا استعداد او بیش از پیش برای همه محرز شود.

مسیر حرفه‌ای رافائل نادال از سال ۲۰۰۱

مسیر حرفه‌ای رافائل نادال در پایان سال ۲۰۰۱ آغاز شد، زمانی که این تنیسور جوان در سن ۱۵ سالگی در مسابقات ATP ثبت نام کرد و مقام ۸۱۸ را به دست آورد. او اولین بازی خود را در ۲۹ آوریل ۲۰۰۲ در مسابقات اوپن مایورکا انجام داد و در آنجا بازیکن پاراگوئه‌ای رامون دلگادو را شکست داد. پس از حضورش در مایورکا، او انتظار داشت در سال ۲۰۰۳ در رولان گاروس شرکت کند، اما یک مصدومیت باعث شد تا او در تمام فصل از مسابقات دور بماند. نادال در پایان سال بعد، با قهرمانی در مسابقات سوپات و جام دیویس، به میادین بازگشت. در آن زمان عملکرد مثبت او در زمین باعث شد تا در فهرست ۱۰۰ تنیسور برتر جهان قرار بگیرد.

در سال ۲۰۰۵، رافائل نادال قهرمان مسابقات آزاد فرانسه و رولان گاروس و به یکی از چهره‌های برجسته تنیس تبدیل شد. نام او در سراسر جهان پخش شد و او در رده‌بندی ATP به رتبه سه صعود کرد. موقعیتی که در سال ۲۰۰۸ از آن پیشی گرفت و با عبور از بازیکن مشهور راجر فدرر به رتبه یک تنیس جهان دست پیدا کرد. در همان سال، او همچنین عنوان اول المپیک پکن را به دست آورد و قهرمان رولان گاروس و اولین قهرمانی خود در ویمبلدون شد. نادال در این سال به خاطر دستاوردهای ورزشی خود، جایزه ورزشی شاهزاده آستوریاس را دریافت کرد.

۲۰۰۸– ۲۰۱۳

در سال ۲۰۰۸، او بنیاد رافا نادال را ایجاد کرد، سازمانی که به مددکاری اجتماعی، کمک به کودکان و جوانان از طریق ورزش و آموزش، از جمله افراد دارای معلولیت ذهنی اختصاص دارد. بین سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰، او به موفقیت‌های خود در مسابقات مستر ۱۰۰۰، گرند اسلم، مسابقات رولان گاروس، قهرمانی ویمبلدون، اوپن استرالیا و آزاد آمریکا ادامه داد. پس از قهرمانی در مسابقات آزاد ایالات متحده و استرالیا در سال ۲۰۱۰، او با جایزه بهترین ورزشکار بین‌المللی Laureus شناخته‌تر شد. در همان سال، او به رتبه شماره یک ATP بازگشت.

سال بعد در فینال گرند اسلم بار دیگر فدرر را با امتیازهای ۷-۵، ۷-۶ (۳)، ۵-۷ و ۶-۱ شکست داد و جام قهرمانی را بالای سر برد. کمی بعد او سومین عنوان گرند اسلم خود را در برابر نواک جوکوویچ به دست آورد و اندکی پس از آن بار دیگر در مسابقات مسترز ۱۰۰۰ از بازیکن صرب پیشی گرفت. در همان سال او رکورد بیورن بورگ سوئدی را پس از کسب هفتمین عنوان قهرمانی خود در رولان گاروس شکست که این موضوع سروصدای زیادی را به دلیل عملکرد فوق‌العاده او به پا کرد. او در ابتدای سال ۲۰۱۳ مقام چهارم ATP را داشت. در طول سال، او در سائوپائولو، آکاپولکو، ایندین ولز، و وینا دل مار پیروز شد. نادال قهرمانی مسترز مادرید، مونترال و سینسیناتی و همچنین مسابقات اوپن آمریکا را در برابر جوکوویچ به دست آورد و افتخاراتی دیگر را به کارنامه خود اضافه کرد.

rafael nadal 2018

۲۰۱۴-۲۰۱۷

در سال ۲۰۱۴ رافائل نادال روزهای خوبی را پشت سر نگذاشت و در چند بازی متوالی از نواک جوکوویچ شکست خورد ولی با این باخت‌ها ناامید نشد و تمرینات خود را قوی‌تر ادامه داد. نادال توانست در فینال رولان گاروس با غلبه بر نواک جوکوویچ عملکرد خود را بازیابی کند. کمی بعد رافا به دلیل آپاندیسیت تحت عمل جراحی قرار گرفت و همین امر باعث شد تا پایان سال نتواند بازی‌های خود را انجام دهد. در سال ۲۰۱۵، او در رولان گاروس باقدرت شروع کرد، اما در مرحله یک‌چهارم نهایی مقابل جوکوویچ شکست خورد.

سال بعد به عنوان نماینده اسپانیا در المپیک ۲۰۱۶ ریو، در رده دونفره مدال طلا گرفت و در انفرادی چهارم شد. در طول سال ۲۰۱۷، او دهمین عنوان خود را در مونت‌کارلو به دست آورد و به بازیکنی با بیشترین عناوین زمین خاکی تبدیل شد. او همچنین قهرمان بارسلونا، رولان گاروس و یو اس اوپن شد که این افتخارات جایگاه او را در دنیای تنیس روزبه‌روز ارتقا می‌داد و رکوردهای تازه‌ای به نام او به ثبت می‌رسید.

۲۰۱۸تاکنون

در تابستان ۲۰۱۸، رافائل نادال با غلبه بر دومینیک تیم یازدهمین عنوان خود را در رولان گاروس به دست آورد. بعداً در مسابقات قهرمانی ویمبلدون شرکت کرد و به نیمه‌نهایی رسید و در آنجا مغلوب نواک جوکوویچ صربستانی شد. او سپس در مسابقات مسترز ۱۰۰۰ کانادا شرکت کرد که در آن استفانوس سیتسیپاس بازیکن یونانی را شکست داد. اما به دلیل درد شدید زانو از مسابقات گرند اسلم انصراف داد و دو ماه استراحت کرد و اعلام کرد که در این فصل مجبور به کناره‌گیری است. این تنیسور اسپانیایی در سال ۲۰۱۹ در مسابقات آزاد استرالیا شرکت کرد و در آن جا مغلوب جوکوویچ صربستانی شد.

پس از شکست در فینال اوپن استرالیا در سال ۲۰۱۹، نادال در آن سال با کسب دوازدهمین قهرمانی حرفه ای خود در مسابقات انفرادی اوپن فرانسه، به برتری خود در رولان گاروس ادامه داد. او کم بعد با عنوان قهرمانی انفرادی اوپن ایالات متحده را در سال ۲۰۱۹ به دست آورد، که نوزدهمین قهرمانی گرند اسلم حرفه ای او بود که پس از ۲۰ عنوان قهرمانی فدرر، دومین مقام برتر در این زمینه را در اختیار داشت. سال بعد او توانست عناوین خود را با فدرر برابر کند که این کار با سیزدهمین عنوان اوپن فرانسه به دست آمد. (بد نیست بدانید رکورد آنها در ژوئیه ۲۰۲۱ توسط جوکوویچ برابر شد.) پس از باخت در نیمه نهایی مسابقات آزاد فرانسه در سال ۲۰۲۱، نادال بیشتر مسابقات باقیمانده سال از جمله ویمبلدون و اوپن ایالات متحده را به دلیل آسیب دیدگی از دست داد. او با انتظارات کم وارد مسابقات آزاد استرالیا ۲۰۲۲ شد، اما با غلبه بر حریف خود در دو ست، بسیاری از ناظران را متحیر کرد و دانیل مدودف از روسیه را در فینال شکست داد و بیست و یکمین عنوان گرند اسلم خود را کسب کرد.

حدود چهار ماه بعد نادال چهاردهمین قهرمانی حرفه‌ای خود در اوپن فرانسه را به دست آورد. بازی قوی او در ویمبلدون ادامه یافت، اما یک مصدومیت شکمی او را مجبور کرد قبل از بازی نیمه‌نهایی خود را از دور رقابت‌ها کنار بکشد. او توانست در سال ۲۰۲۲ در مسابقات آزاد آمریکا شرکت کند، اما در دور چهارم شکست خورد. ناامیدی بیشتری در اوپن استرالیا ۲۰۲۳ برای او حاصل شد جایی که او پس از آسیب‌دیدگی لگن در دور دوم شکست خورد. علاوه بر این، جوکوویچ قهرمان مسابقات شد تا عناوین نادال را برای اکثریت تورنمنت‌های گرند اسلم مساوی کند.

یکی از به یاد ماندنی‌ترین مسابقات رافائل نادال

از آن جایی که رافائل نادال یکی از برترین تنیسورهای جهان است بازی‌های به‌یادماندنی را از خود بر جای گذاشته که تعداد آنها کم نیست ولی این مسابقه که در ادامه می‌خواهیم بگوییم پیش از مطرح‌شدن او در دنیای حرفه‌ای تنیس بود که در ابتدای راه قدم گذاشته بود و بدین ترتیب با عملکرد فوق‌العاده خود توانست اسم و رسمی را برای خود دست‌وپا کند. در سال ۲۰۰۱، یک مسابقه خاک رس در مایورکا برگزار شد. رافا نادال برای دیدن آن مسابقه به ورزشگاه رفت. مسابقه میان بوریس بکر و پت کش برگزار می‌شد. اما بکر درست قبل از مسابقه مصدوم شد. در این زمان به نادال پیشنهاد شد تا در برابر حریف استرالیایی بازی کند که پیش از این، یک ویمبلدون نیز از آن خودکرده بود. نادال در ۱۵ سالگی پذیرفت در این مسابقه شرکت کند. مسابقه‌ای که پیروزش رافائل نادال بود که او با این پیروزی مهم بیش از پیش شناخته و بر سر زبان‌ها افتاد.

راکت تنیس رافائل نادال

اگر به تنیس علاقه‌مند باشید بدون شک بی نهایت کمپانی‌های سازنده تجهیزات تنیس را می‌شناسید که در دنیا درجه یک هستند که رافائل نادال سال‌هاست که به یک برند متعهد مانده است. رافا علاقه‌مند به یک راکت خاص از برند Babolat است که مانند بسیاری از تنیسورهای مطرح جهان، در مقابل تغییرات راکت و تجهیزات مقاومت می‌کند.

نادال چندین سال است که یک نسخه سفارشی Aero Pro Drive را بکار می‌گیرد، با وجود این که  Babolat دیگر خط تولید این راکت را متوقف کرده است. شرکت سازنده راکت، آن را طوری رنگ می‌کند که شبیه جدیدترین مدل بازار باشد. در واقع حتی ترکیب رنگی راکت‌های تنیس نادال نیز از سال‌های ابتدایی تاکنون تغییر خاصی پیدا نکرده و همه راکت‌های او تقریباً به یک شکل دیده می‌شوند.

تبلیغات و اسپانسرهای رافائل نادال

بعد از این که نادال به دنیای حرفه‌ای تنیس اضافه شد رفته‌رفته توانست نظر شرکت‌های بزرگی را برای تبلیغات و اسپانسری خود جلب نماید. یکی از این شرکت‌ها کیا موتورز است که از سال ۲۰۰۶ تاکنون با رافا قرارداد همکاری دارد. وی در کمپین‌های تبلیغاتی برای کیا به عنوان یک سفیر جهانی برای این شرکت ظاهر شده است. او در ماه می ۲۰۱۵، همکاری خود را با کیا برای ۵ سال دیگر تمدید کرد. کمپانی نایک نیز به عنوان اسپانسر لباس و کفش نادال فعالیت می‌کند. در سال ۲۰۰۹ با کمپانی لنوین قرارداد امضا نمود. کمپانی بابولا به عنوان اسپانسر راکت تنیس نادال است و محصولات این شرکت با تبلیغ ویژه با پشتیبانی نادال به فروش می‌رسد.

در سال ۲۰۱۰، ریچارد مایل، کمپانی ساخت ساعت‌های لوکس اعلام کرد که این شرکت با همکاری نادال ساعتی با نام ریچارد آر ام ۰۲۷ که یک ساعت‌مچی فوق‌العاده سبک است را طراحی کرده است. این ساعت از تیتانیوم و لیتیوم ساخته شده است و ۵۲۵٬۰۰۰ دلار ارزش دارد. در سال ۲۰۱۱ کمپانی طراحی مد و لباس لوکس ایتالیایی آرمانی، نادال را به عنوان جایگزین کریستیانو رونالدو به عنوان مدل خود برگزید و نادال همچنان خواهان زیادی برای اسپانسری و تبلیغات دارد که یکی از منابع درآمدی بزرگ برای او نیز محسوب می‌شود.

تأسیس آکادمی تنیس رافائل نادال

از آن جایی که بسیاری از بازیکنان بزرگ در تمامی رشته‌های ورزشی علاقه دارند تا برای رشد و کشف استعدادهای افراد در رده‌های سنی مختلف کاری کرده باشند، نادال نیز از این قاعده مستثنی نبود و علاوه بر کارهای خیریه زیادی که انجام می‌داد در سال ۲۰۱۶ یک آکادمی تنیس را در شهر زادگاهش مایورکا تأسیس کرد تا علاقه‌مندان به تنیس بتوانند به صورت حرفه‌ای و اصولی در این آکادمی به ورزش تنیس مشغول شوند. این مجموعه با نام مجموعه ورزشی نادال فعالیت می‌کند. بد نیست بدانید که راجر فدرر در مراسم افتتاحیه آکادمی حضور داشت.

تونی نادال که ابتدای سال ۲۰۱۸ از سمت مربیگری برادرزاده‌اش استعفا کرده بود، هم اکنون در این آکادمی مشغول به فعالیت است. خود نادال نیز در زمان‌هایی که در مسابقات حضور ندارد در این محل تمرینات خود را پیگیری می‌کند. گریگور دیمیتروف و دیه‌گو شوآرتزمن از جمله تنیس‌بازان صاحب نامی هستند که در دو سال گذشته برای تمرین به آکادمی نادال رفته‌اند.

همچنین در این مرکز یک محل اقامت ورزشی، یک موزه افتخارات رافائل نادال، یک کلینیک پزشکی، یک مرکز تناسب‌اندام با آبگرم و یک کافه وجود دارد. این مرکز در مجموع دارای ۲۶ زمین تنیس است. در سال ۲۰۲۲ رافائل نادال در فینال رولاند گاروس به دیدار محصول آکادمی تنیس خود رود ۲۵ساله از نروژ رفت و شاگرد خود را شکست داد که همواره این تعامل و تلاش نادال برای پرورش‌دادن استعدادها و رابطه او با شاگردانش نیز زبانزد خاص و عام است.

محبوبیت رافائل نادال در جهان

می‌توان گفت نادال یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های ورزشی به خصوص دنیای تنیس است که توانسته طرفداران زیادی از سراسر جهان را با عملکرد ورزشی و شخصیت حرفه‌ای خود به دست آورد. او با درآمد بیش از ۱۰۵ میلیون دلار درآمد، یکی از پردرآمدترین ورزشکاران جهان محسوب می‌شود. نادال ۲۰ بار قهرمانی گرنداسلم را به دست آورده و در کنار راجر فدرر، به یکی از بزرگ‌ترین نام‌های ورزش تنیس تبدیل شده است.

علاوه بر مهارت‌های ورزشی، نادال به دلیل شخصیت مهربان و صمیمی خود نیز در نظر عموم قرار دارد. همچنین، او به‌شدت به امور خیریه علاقه‌مند بوده و اوقات فراغت خود را برای حمایت از پروژه‌های مختلف از جمله کودکان مبتلا به سرطان می‌گذراند. به همین دلیل، نادال در بین طرفداران و هواداران تنیس به عنوان یک شخصیت اجتماعی پرطرف‌دار و محبوب شناخته می‌شود.

در واقع اگر به بازی‌های رافا نگاهی بیندازید خواهید دید که همواره ورزشگاه میزبان بازی‌های این تنیسور همواره مملو از جمعیت و هوادارانی است که برای تشویق او به ورزشگاه آمده‌اند. حتی گاهی مشاهده شده که طرفداران بازیکنان رقیب او نیز عملکرد او را تحسین کرده و دقایقی از بازی به تشویق او پرداخته‌اند.

زندگی شخصی – ازدواج رافائل نادال و فرزندان

نادال با پدر و مادر و خواهر کوچک‌ترش ماریا ایزابل در یک ساختمان آپارتمانی پنج‌طبقه در زادگاهشان ماناکور، مایورکا زندگی می‌کرد. در ژوئن ۲۰۰۹، روزنامه اسپانیایی لا ونگاردیا و سپس نیویورک‌تایمز گزارش دادند که والدین او، آنا ماریا و سباستین، از هم جدا شده‌اند. این خبر پس از هفته‌ها گمانه‌زنی در پست‌های اینترنتی و تابلوهای پیام در مورد مسائل شخصی نادال به عنوان علت عقب‌نشینی او از مسابقات مطرح شد که البته نادال این موضوع را به دلیل مصدومیت اعلام کرده بود.

برای زندگی عاشقانه او بد نیست بدانید که نادال از سال ۲۰۰۵ با ماریا فرانسیسکا در رابطه بود که این زوج در ژانویه ۲۰۱۹ با یکدیگر نامزد و در اکتبر همان سال به صورت رسمی در مراسمی مجلل ازدواج کردند. در ۸ اکتبر ۲۰۲۲، آنها صاحب اولین پسر خود شدند.

نادال یک آتئیست آگنوستیک است و به زبان‌های اسپانیایی، کاتالانی بالئاری و انگلیسی صحبت می‌کند. علاوه بر تنیس و فوتبال، نادال از بازی گلف و پوکر نیز لذت می‌برد. در آوریل ۲۰۱۴، او با بازیکن شماره ۱ پوکر زن جهان، ونسا سلبست، در یک بازی پوکر در موناکو بازی کرد. در اکتبر ۲۰۲۰، نادال در مسابقات قهرمانی گلف بالئاریک در سطح حرفه‌ای شرکت کرد که در این مسابقات به رتبه برتر جهانی گلف آماتور دست پیدا کرد.

از دیگر موارد مربوط به‌سلامت نادال بدانید که در سال ۲۰۲۱، وی اعلام کرد که دارای یک اختلال مزمن نادر در مچ پای چپ خود، سندرم مولر – وایس شده است که در سن ۱۹ سالگی تشخیص‌داده‌شده و او از آن سال تا زمانی که می‌توانست عمل جراحی را متوقف کرده بود. پس از عمل جراحی در سال ۲۰۲۱، او در اوایل سال ۲۰۲۲ با قهرمانی در مسابقات آزاد استرالیا به دنیای تنیس بازگشت.

او بعداً دو تزریق بی‌حس‌کننده و ضدالتهاب قبل از هر کدام از هفت مسابقه خود تا مسیر قهرمانی در مسابقات آزاد فرانسه در سال ۲۰۲۲ را زده بود تا بتواند در این رقابت‌ها به میدان برود که البته پس از قهرمانی نادال اعلام کرد که حاضر نیست دوباره این کار را انجام دهد. وی در اظهاراتی آشکار در خصوص مصدومیت‌های چند ساله اخیر خود گفت: من مصدوم نیستم، بازیکنی هستم که با مصدومیت زندگی می‌کنم.

رافائل نادال و تیم رئال مادرید

نادال از طرفداران پرشور باشگاه فوتبال رئال‌مادرید است. در ۸ ژوئیه ۲۰۱۰ گزارش شد که او سهام‌دار  RCD Mallorca، باشگاه محلی خود در بدو تولد، در تلاش برای کمک به باشگاه برای پرداخت بدهی‌هایش شده است. نادال طبق گزارش‌ها ۱۰ درصد سهام مایورکا را در اختیار دارد و به او نقش معاون باشگاه پیشنهاد شد که او رد کرد. عموی او میگل آنخل نادال زیر نظر مایکل لادروپ دستیار مربی شد. نادال همچنان هوادار پرشور رئال مادرید باقی‌مانده است. گراهام هانتر، نویسنده ESPN.com نوشت: “او به اندازه رائول، ایکر کاسیاس و آلفردو دی استفانو، عاشق رئال مادرید است.” در واقع اگر به بازی‌های رئال مادرید نگاهی بیندازید به خصوص آنهایی که از حساسیت زیادی برخوردار هستند و البته با بازی‌های نادال تداخل ندارند، او را داخل جایگاه ویژه ورزشگاه خواهید دید که به تماشای مسابقه تیم موردعلاقه‌اش رفته است.

دیگر عناوین فردی رافائل نادال در دنیای تنیس

قهرمان ITF جهان (۵): ۲۰۰۸، ۲۰۱۰، ۲۰۱۷، ۲۰۱۹، ۲۰۲۲

بهترین بازیکن سال ATP (۵): ۲۰۰۸، ۲۰۱۰، ۲۰۱۳، ۲۰۱۷، ۲۰۱۹

جایزه جهانی ورزش Laureus برای موفقیت سال: ۲۰۰۶

جایزه ورزش جهانی Laureus برای ورزشکار سال (۲): ۲۰۱۱، ۲۰۲۱

جایزه جهانی ورزش Laureus برای بازگشت سال: ۲۰۱۴

شخصیت ورزشی بی‌بی‌سی ستاره سال ورزش جهانی: ۲۰۱۰

ATP بهترین بازیکن سال: ۲۰۰۵

جایزه ورزشی استفان ادبرگ (۵): ۲۰۱۰، ۲۰۱۸، ۲۰۱۹، ۲۰۲۰، ۲۰۲۱

ATP Arthur Ashe بشردوستانه سال: ۲۰۱۱

بهترین بازیکن سال کامبک ATP: 2013

جایزه موردعلاقه هواداران ATP: ۲۰۲۲

سخن پایانی

اگر به ورزش تنیس علاقه‌مند هستید بد نیست تا پیش از شروع نگاهی به بیوگرافی تنیسوران مطرح از جمله رافائل نادال بیندازید که تحت چه شرایطی به مکان فعلی و اعتبار در دنیای تنیس دست پیدا کرده‌اند زیرا هیچ جایگاه و موفقیتی بدون تلاش میسر نخواهد شد و باید برای رسیدن به پله‌های نهایی مسیر زیادی طی شود. رافائل نادال نیز با علاقه، پشتکار و کمک خانواده نیز توانست از سنین پایین جایگاه و استعداد خود را در تنیس پیدا کند و روزبه‌روز بر تلاش خود اضافه کند تا در نهایت به یکی از تنیسورهای مطرح دنیا تبدیل گردد.

دیدگاه خود را بنویسید

شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

برای دریافت جدیدترین اخبار سایت بت فوروارد می توانید عضو خبرنامه ما شوید