ورود به سایت بدون فیلترشکن

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بیوگرافی ایکر کاسیاس؛ دروازه‌بان افسانه‌ای رئال مادرید

ایکر کاسیاس، با نام مستعار «سن ایکر»، به‌عنوان یکی از برترین دروازه‌بانان تمام دوران شناخته می‌شود. این دروازه‌بان اسپانیایی به‌خاطر توانایی بی‌نظیرش شوت گیری و واکنش‌های سریعش شناخته می‌شد. او طی دوران حرفه‌ای خود، بیشترین خدمات را به رئال‌مادرید ارائه داد. ایکر کاسیاس یکی از معدودی بازیکن فوتبال است که بیش از ۱۰۰۰ بار در میادین فوتبال به میدان رفته است.

تاریخچه مختصری از دوران فوتبال ایکر کاسیاس

ایکر کاسیاس با تیم جوانان رئال‌مادرید فوتبال را شروع کرد و به‌سرعت به تیم اصلی پیوست. در سال ۱۹۹۹، او در فینال لیگ قهرمانان حضور یافت و جوان‌ترین دروازه‌بانی شد که در این رقابت‌ها بازی کرده است. در سن ۱۹ سالگی، او عنوان قهرمانی لیگ را به خود اختصاص داد. خیلی زود، ایکر کاسیاس دروازه‌بان اصلی رئال‌مادرید شد و در سه فصل اول خود دو بار قهرمانی لالیگا را به دست آورد.

در طول ۲۵ سال در رئال‌مادرید، این دروازه‌بان بزرگ همه جوایز اصلی را شامل پنج قهرمانی لالیگا، سه قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد. پس از ۲۵ سال، در سال ۲۰۱۵، سن ایکر از تیم رئال جدا شد و به‌عنوان بازیکن آزاد به باشگاه پورتو پیوست. طی پنج سال حضور در تیم پورتو، او یک عنوان قهرمانی لیگ و یک عنوان قهرمانی در سوپرکاپ پرتغال را به دست آورد. در فوریه ۲۰۲۰، ایکر کاسیاس حرفه‌اش را پس از یک سال دوری از فوتبال به دلیل حمله قلبی به پایان رساند.

در سطح بین‌المللی، این دروازه‌بان افسانه‌ای دومین بازیکن با بیشترین تعداد بازی در تاریخ تیم ملی اسپانیا با ۱۶۷ بازی بین‌المللی است. ایکر کاسیاس بسیاری از عناوین مهم را در دوران بازی‌اش به دست آورد از جمله پنج بار انتخاب به‌عنوان بهترین دروازه‌بان دنیا و انتخاب به‌عنوان دومین دروازه‌بان قرن ۲۱.

دوران کودکی ایکر کاسیاس

در این بخش از مقاله ما درباره زندگی کودکی و خانوادگی ایکر کاسیاس، از روزهای ابتدایی او تا زمانی که مشهور شد می‌پردازیم. ایکر کاسیاس در تاریخ ۲۰ مه ۱۹۸۱ در موستولس، اسپانیا متولد شد و همچنین تابعیت او اسپانیایی است. در خانواده‌ای با وضع مالی متوسط به دنیا آمد. ایکر کاتولیک است.

پدر ایکر، ژوزه لوئیس کاسیاس، معلم بود و مادرش، ماریا دل کارمن، آرایشگر بود. قبل از تولد ایکر، خانواده‌اش از وطن خود در ناوالاکروز، آویلا، به ماستولس مهاجرت کرده بودند. ژوزه لوئیس از پیش طرف‌دار فوتبال بود حتی قبل از اینکه ایکر کاسیاس به دنیا بیاید. به درخواست پدرش، ایکر وقتی که چهار‌ساله بود، بازی در پست دروازه‌بانی را انتخاب کرد.

وقتی با دوستانش در محله‌شان فوتبال‌بازی می‌کرد، همیشه پست دروازه‌بان را انتخاب می‌کرد. پدرش طرف‌دار بزرگ تیم اتلتیک بیلبائو بود و ایکر معمولاً بازی‌های این تیم را در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو تماشا می‌کرد.

کودکی ایکر کاسیاس

آغاز فوتبال کاسیاس در رئال‌مادرید

ایکر کاسیاس در فصل ۹۱-۱۹۹۰، با تیم جوانان رئال‌مادرید فوتبال پایه خود آغاز کرد. به‌سرعت در سن ۱۶ سالگی، به ترکیب اصلی رئال‌مادرید برای مسابقات لیگ قهرمانان اروپا مقابل روزنبرگ دعوت شد، اگرچه فقط روی نیمکت نشست.

اولین بازی کاسیاس در لیگ قهرمانان اروپا

سرانجام در تاریخ ۱۵ سپتامبر ۱۹۹۹، در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۲۰۰-۱۹۹۹، برای اولین‌بار برای تیم اصلی رئال‌مادرید در مسابقه مقابل المپیاکوس به میدان رفت و در آن زمان جوان‌ترین دروازه‌بانی شد که در این رقابت‌ها بازی کرده است. بعداً، مایل اسویلار رکورد کاسیاس را در اکتبر ۲۰۱۷ شکست.

اولین بازی کاسیاس در لالیگا

در تاریخ ۱۲ سپتامبر ۱۹۹۹، سن ایکر اولین بازی لالیگایی خود را مقابل آتلتیک بیلبائو آغاز کرد و تنها یک یا دو اشتباه انجام داد که برای یک دروازه‌بان جوان، رکورد خوبی بود. در فصل ۰۲-۲۰۰۱، پس از اجرای ضعیف ایکر کاسیاس، سزار سانچز دروازه‌بان اصلی رئال‌مادرید شد.

یکی از بهترین فصل‌های ایکر کاسیاس در رئال‌مادرید، فصل ۰۸-۲۰۰۷ بود که موفق به برد ۳۱ امین عنوان لالیگا برای رئال‌مادرید شد. در آن فصل، این افسانه فقط ۳۲ بار در ۳۶ بازی، دروازه‌اش باز شد و باعث شد تا قرارداد خود را تا سال ۲۰۱۷ تمدید کند. در فوریه ۲۰۰۹، کاسیاس به رکورد ۴۵۴ بازی برای یک دروازه‌بان دست پیدا کرد و با پاکو بویو برابری کرد. در تابستان ۲۰۰۹، بسیاری از باشگاه‌های بزرگ مانند منچسترسیتی و منچستریونایتد قصد داشتند تا پیشنهاداتی به ایکر کاسیاس بدهند، اما او نخواست از باشگاه کودکی‌اش جدا شود.

انتخاب کاسیاس به‌عنوان کاپیتان رئال‌مادرید

فصل بعد با رفتن رائول و گوتی، کاپیتان اول و دوم رئال‌مادرید، ایکر کاسیاس به‌عنوان کاپیتان اول تیم رئال‌مادرید شد. در فصل بعد او جایزه بهترین دروازه‌بان را از طرف جامعه فوتبال جهانی به خود اختصاص داد و دومین دروازه‌بان (پشت بوفون) شد که چهار بار این عنوان را به دست آورد. او تنها دروازه‌بانی است که چهار بار پیاپی این عنوان را به دست آورده است.

با آمدن ژوزه مورینیو، ایکر کاسیاس جایگاهش را به‌عنوان بازیکن اصلی از دست داد. در تاریخ ۲۲ دسامبر ۲۰۱۲، مربی پرتغالی او را در یک بازی لالیگا مقابل مالاگا از ترکیب بیرون انداخت. این ابتدای اختلاف بین دروازه‌بان و مورینیو بود.

پنچ عنوان پیاپی بهترین دروازه‌بان جهان

سن ایکر پنج بار پیاپی جایزه بهترین دروازه‌بان را به دست آورد و تنها دروازه‌بان تاریخ است که پنج بار پیاپی این عنوان را به دست آورده است. پس از آسیب‌های شدید دروازه‌بان اسپانیایی، مورینیو دیگو لوپز را به سانتیاگو برنابئو آورد و او را به‌عنوان دروازه‌بان اصلی انتخاب کرد.

در فصل ۱۴-۲۰۱۳، کارلو آنچلوتی به‌عنوان سرمربی جدید رئال‌مادرید منصوب شد. ایکر کاسیاس در مسابقه مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا مقابل گالاتاسرای به میدان رفت. در لیگ قهرمانان و کوپا دل ری، او دروازه‌بان اصلی رئال‌مادرید بود، اما در لالیگا، این افسانه به‌عنوان دروازه‌بان دوم تیم مادرید پشت دیگو لوپز قرار گرفت.

ایکر کاسیاس رئال مادرید

ترک رئال‌مادرید در سال ۲۰۱۵

کاپیتان بزرگ کاسیاس پنج عنوان لالیگا، دو عنوان کوپا دل ری، چهار عنوان سوپرکاپ اسپانیا، سه عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا، دو عنوان سوپرکاپ اروپا، یک عنوان قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۴ و دو قهرمانی در جام باشگاه‌های جهان را طی ۲۵ سال حضور در رئال‌مادرید به دست آورد. در سال ۲۰۱۵، افسانه رئال‌مادرید از تیم خداحافظی کرد و به پورتو پیوست.

کاسیاس به‌ تنهایی در کنفرانس مطبوعاتی حاضر شد و با اشک خداحافظی کرد. ایکر گفت: زمانی بود که من تحت‌ فشار بسیاری از انتقادها قرار می‌گرفتم و نیاز به فاصله از آن داشتم. من اکنون خوشحالم و این در چهره‌ام مشهود است. این یک انتقال دشوار بود، اما برای من تجربه جدیدی با احساسات تازه است. او ادامه داد: وضعیتم در مادرید خوب نبود؛ من همیشه مورد توجه بودم و فضایی برای تنفس نیاز داشتم.

ایکر کاسیاس ۷۲۵ بازی برای رئال‌مادرید بازی کرد، ۷۵۰ گل دریافت کرد و ۲۶۴ بار دروازه‌اش را بسته نگه داشت.

پیوست به پوتو در سال ۲۰۱۵

در تاریخ ۱۱ ژوئیه ۲۰۱۵، ایکر کاسیاس قراردادی با پورتو امضا کرد و نمایش بی‌نظیری را برای تیم آبی و سفید داشت. فصل ۱۷-۲۰۱۶، فصل پرباری برای دروازه‌بان اسپانیایی بود؛ با ۱۶ کلین شیت در این فصل، رکورد جدیدی به دست آورد. همچنین، عنوان قهرمانی لیگ پرتغال در سال ۲۰۱۸ و عنوان سوپرکاپ پرتغال را به دست آورد.

در تاریخ ۱ مه ۲۰۱۹، در حین تمرینات، ایکر کاسیاس دچار حمله قلبی شد و راهی بیمارستان شد.

به دلیل حمله قلبی، دروازه‌بان اسپانیایی بازنشستگی خود را اعلام کرد. او گفت: «مهم مسیری است که طی می‌کنید و افرادی که همراهتان هستند، نه مقصدی است که به آن می‌رسید.»

ایکر کاسیاس و پورتو

ایکر کاسیاس در رده بین‌المللی

در سطح بین‌المللی، او در تاریخ ۳ ژوئن ۲۰۰۰ برای اولین‌بار در تیم ملی اسپانیا بازی کرد. او کشور خود را در چهار جام جهانی، پنج یورو و دو جام کنفدراسیون نمایندگی کرد و جام جهانی ۲۰۱۰ فیفا و دو جام قهرمانی اروپا را به دست آورد.

استایل بازی ایکر مقدس

ایکر کاسیاس، به‌عنوان یکی از بهترین دروازه‌بان‌های تمام دوران توسط دروازه‌بان‌های سابق و حال حاضر شناخته می‌شود. او به دلیل سیوهای بی‌نظیرش، پایداری، توانایی توقف شوت، حساسیت بی‌نظیر و مهار ضربات پنالتی شناخته می‌شود. ایکر کاسیاس حرکات و عکس‌العمل‌های سریعی داشت. این افسانه به دلیل توانایی سیو توپ با پاهای خود شناخته می‌شد و شخصیت قوی‌ای داشت.

توانایی رهبری ایکر کاسیاس به او کمک می‌کرد تا تحت‌فشار دفاع خود را سازماندهی کند. اگرچه او یک دروازه‌بان قدبلند نبود، اما توانایی دروازه‌بانی‌اش، او را یکی از بهترین دروازه‌بان‌های تاریخ فوتبال کرد.

بی‌تردید ایکر کاسیاس به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین دروازه‌بان‌های تاریخ فوتبال شناخته می‌شود. طرفداران رئال‌مادرید هرگز توانایی او در مهار ضربات پنالتی را فراموش نمی‌کنند. توانایی دروازه‌بانی کاسیاس همیشه توسط هم‌بازیان سابق و حال حاضر او تحسین شده است.

جیانلوئیجی بوفون، دروازه‌بان یوونتوس و تیم ملی ایتالیا، در مورد ایکر کاسیاس گفت: صادقانه، نیازی به استفاده از کلمات زیادی ندارم تا بگویم چقدر خوب است، نتایج برای همه قابل‌ مشاهده هستند. او همه چیز را که باید برنده شود، برنده شد و برای اینکه یک دروازه‌بان بتواند سال‌ها در یک سطح عالی باقی بماند، این امر شاید سخت‌ترین کار باشد. اسپانیا تقریباً هیچ‌گاه گل نمی‌خورد، و کاسیاس دلیل اصلی این اتفاق بود.

زندگی خارج از فوتبال ایکر کاسیاس

در این بخش از مقاله بیوگرافی ایکر کاسیاس در ورزش، اطلاعات جذابی را در مورد عشق و علاقه‌های او و فرزندانش به اشتراک خواهیم گذاشت.

همسر ایکر کاسیاس

خانواده، فرزندان و روابط عاشقانه

دروازه‌بان اسپانیایی در سال ۲۰۰۵ با یک مدل اسپانیایی به نام اوا گونزالز دوست شد، اما سه سال بعد رابطه آن‌ها به پایان رسید. پس از آن، کاسیاس رابطه عاشقانه‌ای با آنا مدینابیتیا، یک تاجر حرفه‌ای اسپانیایی، و آریادنه آرتیلس، یک مدل اسپانیایی، داشت.

کاسیاس در سال ۲۰۱۰ عاشق سارا کاربونرو، یک خبرنگار ورزشی اسپانیایی، شد. این دو عاشق در تاریخ ۲۰ مارس ۲۰۱۶ ازدواج کردند. سارا کاربونرو در سال ۲۰۰۹ به‌عنوان جذاب‌ترین خبرنگار جهان نام‌گذاری شده بود.

در سال ۲۰۱۴، مارتین، پسر اول این زوج، به دنیا آمد و دو سال بعد، لوکاس، فرزند دوم ایکر و سارا به دنیا آمد.

ایکر کاسیاس و شرکت در امور خیریه

ایکر کاسیاس، دروازه‌بان سابق رئال‌مادرید، معاون مدیرعامل بنیاد رئال‌مادرید است که در سال ۱۹۹۷ تأسیس شد. این بنیاد در تمرکز بر استفاده از ورزش برای بهبود زندگی جوانان در مادرید و سایر مناطق تمرکز دارد. همچنین، Fundacion Iker Casillas نیز برای دروازه‌بان افسانه‌ای تشکیل شده است.

نگاهی به آمار حرفه‌ای ایکر کاسیاس در یک نگاه

حالا وقت آن رسیده تا آمار حرفه‌ای ایکر کاسیاس را در سطح باشگاه و ملی بررسی کنیم.

رئال مادرید

 • لالیگا:(۵ بار) ۲۰۰۰–۲۰۰۱، ۲۰۰۲–۲۰۰۳، ۲۰۰۶–۲۰۰۷، ۲۰۰۷–۲۰۰۸، ۲۰۱۱–۲۰۱۲
 • کوپا دل ری:(۲ بار) ۲۰۱۰–۲۰۱۱، ۲۰۱۳–۲۰۱۴
 • لیگ قهرمانان اروپا:( ۳ بار) ۱۹۹۹–۲۰۰۰، ۲۰۰۱–۲۰۰۲، ۲۰۱۳–۲۰۱۴
 • سوپرجام اروپا(۲ بار) ۲۰۰۲، ۲۰۱۴
 • سوپرجام فوتبال اسپانیا:(۴ بار) ۲۰۰۱، ۲۰۰۳، ۲۰۰۸ ۲۰۱۲
 • جام باشگاه‌های جهان:(۱ بار) ۲۰۱۴

پورتو

 • لیگ برتر فوتبال پرتغال: ۲۰۱۷–۲۰۱۸
 • سوپرجام فوتبال پرتغال ۲۰۱۸

تیم ملّی فوتبال اسپانیا

 • جام جهانی: ۲۰۱۰
 • جام ملت‌های اروپا: ۲۰۰۸، ۲۰۱۲

فردی

 1. بهترین دروازبان قرن (سازمان افتخارات فوتبال)
 2. بهترین دروازبان تاریخ جام جهانی (یوفا)
 3. بهترین دروازبان تاریخ جام ملت‌های اروپا (یوفا)
 4. بهترین دروازبان لیگ قهرمانان اروپا (یوفا)
 5. بهترین دروازه‌بان تاریخ اروپا (یوفا)
 6. بهترین دروازه‌بان تاریخ رئال مادرید
 7. دستکش طلای برترین دروازبان قرن ۲۱ از دیدگاه یوفا :Winer The Best Goalkeeper In 21 Century
 8. در مجموع جایزه برترین دروازبان سال فیفا: FIFA/Fifpro World’s best goalkeeper: پنج بار | تا از ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳
 9. جایزه براوو: یک بار | ۲۰۰۰
 10. جایزه Don Balón Award for Breakthrough Player of the Year: یک بار | ۲۰۰۰
 11. جایزه Zamora Trophy: یک بار | ۰۸–۲۰۰۷
 12. جایزه FIFPro World XI: دو بار | ۰۹–۲۰۰۸ و ۰۸–۲۰۰۷
 13. جایزه IFFHS Best Goalkeeper: پنج بار | ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲
 14. جایزه LFP best goalkeeper: یک بار | ۰۹–۲۰۰۸
 15. جایزه FIFA/Fifpro World’s best goalkeeper: یک بار | ۰۹–۲۰۰۸
 16. جایزه FIFA World Cup Golden Glove: یک بار | ۲۰۱۰
 17. جایزه بهترین دروازه‌بان لیگ پرتغال: یک بار | ۱۹–۲۰۱۸

تیم منتخب:

 • عضو تیم سال از طرف UEFA: شش بار | و ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴
 • عضو تیم سال از طرف ESM: یک بار: | ۰۸–۲۰۰۷
 • عضو تیم منتخب رقابت‌های یورو ۲۰۰۸ ۲۰۱۲
 • عضو تیم سال از طرف FIFA.com: یک بار | ۰۹–۲۰۰۸
 • عضو تیم منتخب جام جهانی ۲۰۱۰

آمار کاسیاس در رده باشگاهی

دروازه‌بان افسانه‌ای که به‌عنوان یکی از بهترین دروازه‌بان‌های تاریخ فوتبال شناخته می‌شود، بیش از ۱۰۰۰ بازی برای تیم‌های رئال‌مادرید، پورتو و تیم ملی اسپانیا انجام داد. او ۷۲۵ بار برای رئال‌مادرید بازی کرد، ۷۵۰ گل دریافت کرد و ۲۶۴ کلین شیت انجام داد. در سال ۲۰۱۵ او از مادرید جدا شد و به پورتو پیوست. کاسیاس ۱۵۶ بازی برای پورتو انجام داد، ۱۱۶ گل دریافت کرد و 74 کلین شیت انجام داد.

آمار کاسیاس در رده ملی

در تیم ملی اسپانیا، ایکر کاسیاس ۱۶۷ بار برای تیم ملی اسپانیا بازی کرد. این افسانه همچنین در کل ۴۰ بار برای تیم‌های زیر ۲۱، ۲۰، ۱۸، ۱۷ و ۱۶ساله اسپانیا بازی کرد.

افتخارات ایکر کاسیاس

ایکر کاسیاس بزرگ توانایی‌های فردی معتبری نیز داشته و جوایز مهمی را از جمله بهترین بازیکن نوجوان لالیگا (۲۰۰۰)، جایزه زامورا لالیگا (۰۸-۲۰۰۷)، بهترین دروازه‌بان لالیگا (دو بار)، جایزه Fair Play لالیگا (۱۳-۲۰۱۲)، بهترین دروازه‌بان لیگ پرتغال (۱۹-۲۰۱۸)، بهترین دروازه‌بان اروپا در سال ۲۰۱۰، بهترین دروازه‌بان جهان (پنج بار) و  Golden Foot ۲۰۱۷ را کسب کرده است.

این افسانه همچنین رکوردهای زیادی از جمله بیشترین حضور در لیگ قهرمانان اروپا (۱۷۷ بار)، کلین شیت در لیگ قهرمانان اروپا (۵۷ بار) را در کارنامه دارد و اولین دروازه‌بانی است که ۱۰۰ بار در مسابقات اروپایی برنده شده است.

دیدگاه خود را بنویسید